"Moja powieść zbudowana jest jak falowiec"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
- Książka nie składa się z rozdziałów i podrozdziałów lecz z czterech segmentów i szesnastu klatek schodowych. Najbardziej w tej mojej powieści podoba mi się właśnie jej żelazna konstrukcja – mówiła w Dwójce Monika Milewska.
Audio
  • "Latawiec z betonu". Między metafizyką a miejską legendą (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Okładka książki Latawiec z betonu
Okładka książki "Latawiec z betonu"Foto: materiały prasowe

frajda 1200.jpg
"Frajda". Historia miłosna bez słów "Kocham cię"

"Spotkanie autorskie" poświęciliśmy rozmowie z autorką powieści, której bohaterem jest konstruktor falowca - długiego na 2 kilometry bloku na gdańskim Przymorzu, jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów PRL. 

-  Ta książka jest mozaiką moich lektur, fragmentów mojego życia i moich dziecięcych doświadczeń. Przez wiele lat mieszkałam na Przymorzu i dorastałam w pobliżu falowca oraz jego mniejszych sąsiadów, którzy wdzierali się w moją wyobraźnię - powiedziała pisarka.

Długość - 860 m. Liczba mieszkań - 1792. Tak w liczbach prezentuje się budynek, którego forma może przypominać węża lub przybijającą do brzegu falę morską. Dla Monika Milewskiej słynny gdański falowiec stał się natomiast latawcem z betonu. Dlaczego?

- Falowiec to obiekt lęku, który jak soczewka przyciąga różne legendy miejskie. To miejsce, gdzie ludzie dokonują swojego żywota, z którego skaczą do wieczności jak z wielkiej trampoliny. Jest wykwitem czasów komunizmu i jego absurdów, ale swoim ciągłym istnieniem pokazuje, że absurd może być i jest obecny także w naszych czasach - stwierdziła Monika Milewska.

Dlaczego bohater powieści to karierowicz, który dla swojego dzieła jest gotowy poświęcić wszystko? Czy jego wędrówka po falowców ma jakiś inny cel, niż odnalezienie powodów poczucia winny? Jakie elementy realizmu magicznego znalazły się w powieści? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Monika Milewska (pisarka, autorka książki "Latawiec z betonu")

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 12.30

mko/bch

Czytaj także

"Upiór w bloku". Książka o współczesnych bareizmach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:00
- Liczba absurdalnych spotkań przy okazji poszukiwania mieszkań była tak duża, że zaczęłam się zastanawiać, czy ze mną jest wszystko w porządku - Marta Rysa opowiadała w Dwójce o swojej książce poświęconej rynkowi nieruchomości w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 12:00
- Mój ulubiony autor, Haruki Murakami, powiedział kiedyś, że chce dawać ludziom historie dobre, rozjaśniające duszę. I taką historię chciałam zawrzeć w swojej książce - powiedziała w Dwójce pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:00
- To była legendarna, sensacyjna opowieść sprzed wojny, którą znałem od dziecka. Nie miała jednak ani początku, ani końca. Musiałem się nią zająć i mam poczucie, że ustaliłem jej finał - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz.
rozwiń zwiń