X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Moja powieść zbudowana jest jak falowiec"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 13:00
- Książka nie składa się z rozdziałów i podrozdziałów lecz z czterech segmentów i szesnastu klatek schodowych. Najbardziej w tej mojej powieści podoba mi się właśnie jej żelazna konstrukcja – mówiła w Dwójce Monika Milewska.
Audio
  • "Latawiec z betonu". Między metafizyką a miejską legendą (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Okładka książki Latawiec z betonu
Okładka książki "Latawiec z betonu"Foto: materiały prasowe

frajda 1200.jpg
"Frajda". Historia miłosna bez słów "Kocham cię"

"Spotkanie autorskie" poświęciliśmy rozmowie z autorką powieści, której bohaterem jest konstruktor falowca - długiego na 2 kilometry bloku na gdańskim Przymorzu, jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów PRL. 

-  Ta książka jest mozaiką moich lektur, fragmentów mojego życia i moich dziecięcych doświadczeń. Przez wiele lat mieszkałam na Przymorzu i dorastałam w pobliżu falowca oraz jego mniejszych sąsiadów, którzy wdzierali się w moją wyobraźnię - powiedziała pisarka.

Długość - 860 m. Liczba mieszkań - 1792. Tak w liczbach prezentuje się budynek, którego forma może przypominać węża lub przybijającą do brzegu falę morską. Dla Monika Milewskiej słynny gdański falowiec stał się natomiast latawcem z betonu. Dlaczego?

- Falowiec to obiekt lęku, który jak soczewka przyciąga różne legendy miejskie. To miejsce, gdzie ludzie dokonują swojego żywota, z którego skaczą do wieczności jak z wielkiej trampoliny. Jest wykwitem czasów komunizmu i jego absurdów, ale swoim ciągłym istnieniem pokazuje, że absurd może być i jest obecny także w naszych czasach - stwierdziła Monika Milewska.

Dlaczego bohater powieści to karierowicz, który dla swojego dzieła jest gotowy poświęcić wszystko? Czy jego wędrówka po falowców ma jakiś inny cel, niż odnalezienie powodów poczucia winny? Jakie elementy realizmu magicznego znalazły się w powieści? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Monika Milewska (pisarka, autorka książki "Latawiec z betonu")

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 12.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Upiór w bloku". Książka o współczesnych bareizmach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:00
- Liczba absurdalnych spotkań przy okazji poszukiwania mieszkań była tak duża, że zaczęłam się zastanawiać, czy ze mną jest wszystko w porządku - Marta Rysa opowiadała w Dwójce o swojej książce poświęconej rynkowi nieruchomości w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 12:00
- Mój ulubiony autor, Haruki Murakami, powiedział kiedyś, że chce dawać ludziom historie dobre, rozjaśniające duszę. I taką historię chciałam zawrzeć w swojej książce - powiedziała w Dwójce pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:00
- To była legendarna, sensacyjna opowieść sprzed wojny, którą znałem od dziecka. Nie miała jednak ani początku, ani końca. Musiałem się nią zająć i mam poczucie, że ustaliłem jej finał - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz.
rozwiń zwiń