Anton Bruckner - IV Symfonia Es-dur "Romantyczna"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 19:00
Za nami kolejne obrady Płytowego Trybunału Dwójki. W audycji Jacka Hawryluka z udziałem Łukasza Borowicza, Andrzeja Sułka i Wojciecha Michniewskiego wysłuchaliśmy różnych wykonań dzieła Antona Brucknera - IV Symfonii Es-dur, zwanej "Romantyczną".
Łukasz Borowicz jest jednym z jurorów w audycji Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki
Łukasz Borowicz jest jednym z jurorów w audycji "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
120:39 2023_03_11 17_00_00_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Anton Bruckner - IV Symfonia Es-dur "Romantyczna" (Płytowy Trybunał Dwójki/Dwójka)

 

Są tacy, którzy Brucknera kochają, rozumieją i potrafią interpretować jego dzieła. Wystarczy wymienić takich gigantów dyrygentury, jak Sergiu Celibidache i Stanisław Skrowaczewski.

Są także całe rzesze melomanów odwracających się od jego utworów z nieskrywanym niesmakiem albo na sam dźwięk nazwiska uciekających gdzie pieprz rośnie. Byle dalej od monumentalnych, przytłaczających symfonii, byle do innej krainy, w której nie ma śladu archaizujących, jakby żywcem wydobytych z zamierzchłej przeszłości utworów religijnych Brucknera.

Wyniki:

I miejsce

Berliner Philharmoniker, dyr. Eugen Jochum (DG 1967) (wersja nr 6)

 

II miejsce

Wiener Philharmoniker, dyr. Bernard Haitink (Philips 1986) (wersja nr 4)

 

III miejsce

London Symphony Orchestra, dyr. Sir Simon Rattle (LSO Live 2022) (wersja nr 2) 

 

Pozostałe nagrania:

Gewandhausorchester Leipzig, dyr. Andris Nelsons (DG 2018) (wersja nr 3)

 

Wiener Philharmoniker, dyr. Christian Thielemann (Sony 2021) (wersja nr 1)

 

Bamberg Symphoniker, dyr. Jakub Hrůša (Accentus Music 2021) (wersja nr 5)

***

"Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwa lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

***

Tytuł audycji: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 11.03.2023

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

"Jestem symfonikiem". Krzysztof Penderecki w archiwalnych nagraniach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 21:17
W związku z 89. rocznicą urodzin Krzysztofa Pendereckiego Program 2 Polskiego Radia zaprosił na wieczór pełen wspomnień. Po transmisji koncertu z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wyemitowaliśmy archiwalne wypowiedzi jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej i światowej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieugaszalna" - czwarta symfonia Carla Nielsena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:00
– Przygotowując najnowsze wydanie "Karnawału instrumentów", jak zwykle, zgrywając materiał z płyty, muszę przyznać państwu, że mieliśmy mały, drobny kłopot techniczny – mianowicie płyta, która ma już 34 lata, nie chciała się zgrywać. Tak jakby gasła – zapowiadał Łukasz Borowicz to wydanie swojej autorskiej audycji.
rozwiń zwiń