Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 19:00
Śląska księżna ze znakomitego bawarskiego rodu prowadziła tak ascetyczny tryb życia, że wedle legendy demony przybyły z piekieł, by ją za to wychłostać.
Audio
  • Święta Jadwiga Śląska. Opowieści o księżnej bez butów (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Średniowieczna grafika przedstawiająca św. Jadwigę Śląską
Średniowieczna grafika przedstawiająca św. Jadwigę ŚląskąFoto: The J. Paul Getty Museum/domena publiczna

Święta Jadwiga śląska jest z jednej strony postrzegana jako córka księcia, żona księcia, matka książąt i powinowata europejskiej elity przełomu XII i XIII wieku, z drugiej strony zaś jako silna indywidualność – pierwsza wielka dama, która na rozkwitający dwór Piastów śląskich wprowadziła zupełnie nowy typ pobożności.

W dużej mierze to właśnie dzięki Jadwidze kultura średniowiecznego Śląska rozwijała się znacznie szybciej niż w pozostałych księstwach piastowskich. Poza działalnością dobroczynną i ascezą była inicjatorką wielkich fundacji jej małżonka, Henryka Brodatego, z których najwspanialszym przykładem jest klasztor w Trzebnicy.

Historyk dr Grzegorz Pac podkreślał, że ten wzór pobożności pojawiał się w najbardziej znaczących dynastiach europejskich, gdy żony władców porzucały życie dworskie i oddawały się ascezie. Legenda świętej Jadwigi zawiera również z pozoru anegdotyczne fragmenty o butach, które spowiednik nakazał nosić chodzącej boso księżnej lub o jeżu skrycie hodowanym przez jedną z trzebnickich zakonnic. Opowieści te są w istocie mocno ugruntowane w średniowiecznej symbolice oraz tradycji hagiograficznej.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski 

Gość: dr Grzegorz Pac (Instytutu Historycznego UW)

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/asz

Czytaj także

Średniowieczne herezje i równouprawnienie kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 20:20
- Przez wiele późniejszych wieków kobieta nie będzie tak wyemancypowana jak w tych pięknych czasach – mówiła w Dwójce dr Magdalena Ogórek, znawczyni średniowiecznej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednorożec łagodnieje na widok dziewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 20:45
Jedni porównywali go jelenia, inni do konia, jeszcze inni postrzegali go jako zwierzę o nogach słonia i grzywie lwa. Pewne jest jedno, jednorożca można było upolować tylko w towarzystwie dziewicy.
rozwiń zwiń