X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
Audio
  • Wokół odkrycia pełnej wersji "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Pixabay.com

Odkrycia dokonał prof. Wiesław Wydra z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Znaliśmy dotychczas przekaz "Rozmów" z XV-wiecznego rękopisu, który zresztą zaginął w wojennej zawierusze. Tekst, który odnalazł prof. Wydra, był w klocku z zestawem druków - zwracał uwagę gość Dwójki. - Przypuszczaliśmy, że tekst ten krążył w jakichś odpisach w języku polskim, a tu znajdujemy go w druku, który staje się zupełnie nowym medium. Zmienia oddziaływanie tekstów literackich czy publicystycznych.

Określana jako szczyt polskiej poezji średniowiecznej "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" anonimowego twórcy wzorowana była na łacińskim utworze "Dialogus magistri Policarpi cum Morte" z XIV wieku. Co o samym utworze i jego odkryciu mówił prof. Wydra? Co zawierają dotychczas nieznane fragmenty tego dzieła? Jakie teksty oprócz "Rozmowy" znalazły się na odkrytym przez prof. Wydrę "złotym klocku"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: Wojciech Gordyzon (edytor, specjalista od literatury  staropolskiej z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 21.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czego może uczyć średniowiecze? Twórczość Alana z Lille

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:48
W audycji rozmawialiśmy o właśnie wydanym przekładzie aforyzmów Alana z Lille - francuskiego cystersa, średniowiecznego filozofa, teologa, poety i humanisty związanego ze szkołą w Chartres.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krucjaty Szymona z Montfort przeciw albigensom

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 14:43
25 czerwca mija 800 lat od gwałtownej śmierci Szymona z Montfort, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XIII wieku. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o nim, o krucjacie przeciw katarom i o jej politycznych, międzynarodowych kontekstach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń