X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 14:56
- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Audio
  • Czym była zaraza taneczna sprzed 500 lat? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Ryt Hendrika Hondiusa przedstawiający trzy kobiety dotknięte taneczną plagą
Ryt Hendrika Hondiusa przedstawiający trzy kobiety dotknięte taneczną plagąFoto: Wikipedia/domena publiczna

anioł1200.jpg
Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

W lipcu 1518 roku w Strassburgu kobieta imieniem Troffea zaczęła tańczyć na ulicy bez muzyki. Gdy z czasem dołączyły do niej kolejne 400 osób, władze miasta stwierdziły, że muszą zająć się jakoś tym problemem. Wybudowano więc drewniane podesty dla tańczących, które następnie połączono w jedną scenę, co miało pomóc "odtańczyć się" ludziom dotkniętym pląsawicą.

- Tańczący tańczyli bez muzyki. Tylko się ruszali. Dodanie muzyków miało im pomóc pokonać tę chorobę, taneczną manię czy choreomanię, jak to nawet zaczęto wkrótce nazywać - opowiadał Łukasz Kozak, współprowadzący.

Efekt był jednak wręcz przeciwny, ponieważ do tańczących zaczęli dołączać następni. Wiele osób zmarło w końcu z wyczerpania.

W jakich utworach literackich znajdziemy ślad zjawiska choreomanii? Dlaczego większość epidemii tanecznych tego typu: średniowiecznych, miejskich było odnotowanych na pograniczu niemiecko-francusko-niderlandzkim? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 21.10

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa kijowska Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:09
- Była to tak naprawdę ingerencja w wewnątrz dynastyczny konflikt na Rusi - mówił w Dwójce prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń