Co śpiewa polska wieś w czasie Wielkiego Postu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 13:13
- Pieśń "Stabat mater" właściwie na wsi nie funkcjonuje. Jeżeli już, to w wariancie melodycznym zgodnym z XIX-wiecznymi śpiewnikami, czyli mioduszewskim i późniejszym, siedleckim. Mamy za to mnóstwo piet późniejszych, XVII- i XVIII-wiecznych - mówił w Dwójce Adam Strug, śpiewak, kompozytor, instrumentalista, autor piosenek, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej.
Audio
  • O średniowiecznych narodzinach pieśni pasyjnej, łacińskich lamentach, włoskich laudach i ludowych pieśniach pasyjnych (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Adam Strug
Adam StrugFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Rozmowę o ludowych pieśniach pasyjnych poprzedził wstęp o średniowiecznych narodzinach pieśni pasyjnej, łacińskich lamentach i włoskich laudach. Wszystko zaczęło się od franciszkanów...

- W XIII wieku grupka dziwnych ludzi, którzy chcą realizować się ewangelicznie, ewangelicznie żyć w łonie Kościoła, organizują się, nie zostają spaleni na stosie, bo uznają zwierzchnictwo papieża. Jednym słowem - franciszkanie. Wprowadzają zupełnie niestandardowy jak dotychczas wymiar emocjonalnego przeżywania okresu pasyjnego. Zresztą nie tylko pasyjnego, bo powiedzmy, że to jest niedalekie od franciszkańskiego przeżywania Bożego Narodzenia - tłumaczył Łukasz Kozak.

- Powszechność to jest chyba słowo klucz do tego, o czym mówimy. Wydaje się, że muzyka pasyjna staje się muzyką przydrożną. Ta przydrożność obradza też ludowością, dlatego że to, co dotychczas śpiewano czy tworzono na dworach wyszło gdzieś w plener - dodał Łukasz Modelski.

W audycji mówiono m.in. o genezie najbardziej znanych pieśni pasyjnych, łacińskich lamentów i włoskich laud.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: Adam Strug (śpiewak, kompozytor, instrumentalista, autor piosenek, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej)

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/bch

reklama

Czytaj także

Post. Co było wolno, a czego nie uchodziło jeść

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 22:00
- Źródłem postu są oczywiście chrześcijańskie nakazy religijne, które brały się z opozycji wobec tradycji żydowskiej. Etyka żywieniowa powstawała jednak w ramach kuchni śródziemnomorskiej, więc była w dużym stopniu lokalna – mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń