X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Post. Co było wolno, a czego nie uchodziło jeść

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 22:00
- Źródłem postu są oczywiście chrześcijańskie nakazy religijne, które brały się z opozycji wobec tradycji żydowskiej. Etyka żywieniowa powstawała jednak w ramach kuchni śródziemnomorskiej, więc była w dużym stopniu lokalna – mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski.
Audio
  • Średniowieczna dieta postna (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób kształtowały się średniowieczne zwyczaje postu i jak powstawała szczególna dieta z nim związana.

- Średniowiecze w dziedzinie żywieniowej ma kilka warstw: starożytną, czyli śródziemnomorską, barbarzyńską, czyli germańsko – słowiańską i arabską. W poście znajduje swoje odzwierciedlenie cała starożytna kultura umiarkowania, powstrzymywania się od ekscesów żywieniowych, z którą połączono barbarzyńskie umiłowanie mięsa. Powstała z tego dość skomplikowana konstrukcja polegająca na niejedzeniu mięsa w pewne dni, czyli był to post jakościowy, a nie ilościowy, jaki jest opisany w Nowym Testamencie – powiedział prof. Jarosław Dumanowski.

Dlaczego czterdzieści dni postu Chrystusa budziło w epoce sporo kontrowersji? Czego nie jadano i jak tłumaczono zakazy? Jaki wpływ na postną dietę miały lokalne uwarunkowania rolnicze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ucztowanie nigdy nie jest tylko jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:00
Dlaczego świętowanie niemal zawsze związane jest ze spożywaniem potraw? Między innymi o tym rozmawialiśmy z autorkami tomu "Terytoria smaku. Studia z antropologii i socjologii jedzenia".
rozwiń zwiń