Turbosłowianie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 07:00
Gościem Łukasza Kozaka i Łukasza Modelskiego był historyk Artur Wójcik, który rzucił nieco światła na zjawisko "turbosłowiańskości".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mateusz Borek

Posłuchaj
59:25 2021_02_06 23_03_14_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Artur Wójcik o Turbosłowianach (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

Według propagatorów Wielkiej Lechii, Polacy wynaleźli koło, pokonali Aleksandra Wielkiego, zakładali miasta w Europie i kontaktowali się z kosmitami. Zwolennicy tych teorii utrzymują, że wrogom Lechii zależało na tym, aby zniszczyć "prawdę" i wmówić nam, że Polacy zeszli z drzew wraz ze chrztem Mieszka w 966 roku.

Popularność koncepcji Wielkiej Lechii przerodziła się w agresywny retorycznie ruch internetowy, którego zwolennicy nazywani są turbosłowianami lub turbolechitami. O tym interesującym zjawisku opowiadał Artur Wójcik.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.02.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Mieszko I - skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:07
Początek dynastii piastowskiej to jedna z najbardziej frapujących zagadek naszej historiografii. Mieszko I pojawia się na arenie dziejów jak "deus ex machina". Nie wiemy, skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić jego pochodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wezwanie do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 00:01
Staram się nie słuchać kiepskich płyt i tym razem znów mi się udało! O albumie „Call to prayer” będę pisać w samych superlatywach. Zupełnie niezwykłe jest to, że arabski śpiew i barwa głosu Ghalili, barok francuski na violę da gamba oraz ragi i śpiew dhrupad stanowią dla siebie tak naturalne konteksty jak na tej płycie. Ten trójstyk kulturowy wybrzmiewa tu zupełnie organicznie.
rozwiń zwiń