O zawodzie piekarza jako fachu diabelskim

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 22:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" dowiedzieliśmy się, dlaczego wypiekanie chleba było zajęciem co najmniej podejrzanym. 
Audio
  • O zawodzie piekarza jako fachu diabelskim (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Piekarz na rysunku z 1568 roku
Piekarz na rysunku z 1568 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Do konia młynarza, do świni piekarza i do córek karczmarza nigdy się nie zbliżaj. Włóż do torby młynarza, tkacza i krawca, potrząśnij, a pierwszy który wyjdzie będzie złodziejem - dowiedzieliśmy się z audycji Dwójki. Usłyszeliśmy w niej także o wesołym losie młynarza i trudnym losie tych, którzy mu ziarno do młyna wozili. A także o tym, czym jest złoty kciuk.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 8.10.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Czytaj także

Eleusa, Hodegetria, Trójręka. Wyobrażenia Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o typach przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem opowiadała historyk sztuki prof. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Chrobry Thietmarowi za skórę zalazł

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 17:40
– Thietmar nie był polakożercą. Jego opinie wiążą się z pewną szerszą wizją porządku świata i hierarchii – mówił mediewista prof. Andrzej Pleszczyński o słynnym niemieckim kronikarzu, autorze kilku niepochlebnym opinii o średniowiecznych Polakach i o "fałszu pełnym" Bolesławie Chrobrym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim był Magnus z trzymetrowej trumny w Czersku?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:00
W 1966 roku w Czersku odnaleziono grób, prawdopodobnie z XII wieku, który zawierał zwłoki dość rosłego mężyczny. Wokół tej postaci powstało wiele elektryzujących teorii, o których ze swadą dyskutowali prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń