Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 10:56
- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Audio
  • Czym była zaraza taneczna sprzed 500 lat? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Ryt Hendrika Hondiusa przedstawiający trzy kobiety dotknięte taneczną plagą
Ryt Hendrika Hondiusa przedstawiający trzy kobiety dotknięte taneczną plagąFoto: Wikipedia/domena publiczna

anioł1200.jpg
Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

W lipcu 1518 roku w Strassburgu kobieta imieniem Troffea zaczęła tańczyć na ulicy bez muzyki. Gdy z czasem dołączyły do niej kolejne 400 osób, władze miasta stwierdziły, że muszą zająć się jakoś tym problemem. Wybudowano więc drewniane podesty dla tańczących, które następnie połączono w jedną scenę, co miało pomóc "odtańczyć się" ludziom dotkniętym pląsawicą.

- Tańczący tańczyli bez muzyki. Tylko się ruszali. Dodanie muzyków miało im pomóc pokonać tę chorobę, taneczną manię czy choreomanię, jak to nawet zaczęto wkrótce nazywać - opowiadał Łukasz Kozak, współprowadzący.

Efekt był jednak wręcz przeciwny, ponieważ do tańczących zaczęli dołączać następni. Wiele osób zmarło w końcu z wyczerpania.

W jakich utworach literackich znajdziemy ślad zjawiska choreomanii? Dlaczego większość epidemii tanecznych tego typu: średniowiecznych, miejskich było odnotowanych na pograniczu niemiecko-francusko-niderlandzkim? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 25.04.2020 (powtórka audycji z 9.12.2018)

Godzina emisji: 23.00

pg/bch

Czytaj także

Wyprawa kijowska Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:09
- Była to tak naprawdę ingerencja w wewnątrz dynastyczny konflikt na Rusi - mówił w Dwójce prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń