REKLAMA

Katedra Notre Dame. Co trzeba będzie odbudować?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:21
- Spłonęła przede wszystkim drewniana konstrukcja nad nawą główną, chórem i transeptem katedry oraz to, co dominowało w pejzażu środkowej części Paryża, czyli potężna iglica, która znajdowała się w przęśle skrzyżowania, tradycyjnie nazywana w Polsce "wieżyczką na sygnaturkę". A przy okazji stopiło się to, co na tym drewnie leżało, czyli ogromne połacie blachy, którą były pokryte więźby dachowe - mówił w Dwójce dr hab. Jakub Adamski.
Audio
  • Jak odbudowuje się średniowieczną katedrę? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Katedra Notre Dame
Katedra Notre DameFoto: anyaivanova/Shutterstock

Punktem wyjścia rozmowy w "Kryzysie wieku średniego" był tragiczny pożar katedry Notre Dame w kwietniu br. Wraz z naszym gościem, specjalistą od architektury gotyckiej z Instytutu Historii Sztuki UW, rozmawialiśmy w audycji między innymi o tym, co dziś znaczy średniowieczny zabytek i jak go odbudowywać. Nie zabrakło również wielu szczegółowych informacji na temat architektury symbolu Paryża, który będzie ratowany m.in. ze środków zebranych w publicznej zbiórce. 

Odbudujmy Notre Dame. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski >>>

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/bch

Czytaj także

Fantastyczne zwierzęta epoki średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:36
W audycji opowiadaliśmy o bestiariuszach - średniowiecznym gatunku literackim, należącym do tzw. literatury dydaktycznej, pisanym wierszem lub prozą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Lew. Od milionera do zera

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:56
W II połowie XII wieku swą potęgą dorównywał niemal cesarzowi. Jego władztwo rozciągało się od Bałtyku po Bawarię. Założyciel miasta Monachium. Syn wygnańca i sam wygnaniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:02
- Jest to data symboliczna, niepewna, która już chyba w wieku XIII była przedmiotem pewnego sporu. Widać go na kartach roczników, jest pewna niezgodność co do tej kwestii. Możemy jednak przypuszczać, że dla samego zainteresowane ona niekoniecznie musiała być taką wielką, symboliczną i założycielską datą - mówił Łukasz Kozak.
rozwiń zwiń