REKLAMA

Stanisław Skrowaczewski. "Cały świat go kochał"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 18:00
– W pamięci potomnych pozostanie jako najwybitniejszy polski dyrygent II polowy XX wieku i początku wieku XXI – mówił dyrygent Antoni Wit.
Audio
Stanisław Skrowaczewski podczas próby z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w 1981 r.
Stanisław Skrowaczewski podczas próby z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w 1981 r.Foto: PAP/Irena Jarosińska

Artysta miał okazję obserwować pracę Stanisława Skrowaczewskiego w latach 90., gdy mieszkający w USA mistrz batuty zaczął przyjeżdżać do Polski. – Było to dla mnie niezwykle pouczające. Jego koncepcja była zawsze koncepcją głęboko przemyślaną, a materiały tak dokładnie opracowane, że czasem nie wszystkim muzykom to odpowiadało – wspominał Antoni Wit.

– Równocześnie jego praca z orkiestrą była przepełniona kulturą. Może był już przesiąknięty duchem Ameryki, bo właściwie wszystko mu odpowiadało, wszystko mu się podobało, ze wszystkiego był zadowolony. To zawsze stwarza dobrą atmosferę – dodał dyrygent.

We wspomnieniach Antoniego Wita i Joanny Wnuk-Nazarowej znalazło się miejsce także na opowieść o kompozytorskiej twórczości Stanisława Skrowaczewskiego, o jego charakterze oraz o miłości dyrygenta do tego, co zielone.

***

Przygotowała: Anna Skulska

Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrygentka, dyrektor naczelna i programowa NOSPR), Antoni Wit (dyrygent)

Data emisji: 1.11.2017

Godzina emisji: 16.20

mc/mz

Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski: sala musi się przyzwyczaić do grania

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:00
– Nowa sala koncertowa jest jak nowe skrzypce, które trzeba ograć. Im lepszy skrzypek, tym lepiej dla skrzypiec – mówił wybitny dyrygent po koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń