Odszedł prof. Andrzej Stefański. Miał 89 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 07:04
Z żalem informujemy, że 8 maja br. w wieku 89 lat zmarł związany z Polskim Radiem znakomity pianista i pedagog profesor Andrzej Stefański.
Repertuar koncertowy prof. Stefańskiego obejmował utwory różnych epok, od Bacha do współczesności, z uwzględnieniem kompozytorów polskich
Repertuar koncertowy prof. Stefańskiego obejmował utwory różnych epok, od Bacha do współczesności, z uwzględnieniem kompozytorów polskichFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Profesor Andrzej Stefański urodził się 13 maja 1933 roku w Krotoszynie. W latach 1947-49 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Został wydalony ze szkoły z powodu karykatury dostojnika państwowego zamieszczonej w gazetce szkolnej. Uczył się w Liceum w Jarocinie, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w roku 1949 w Poznaniu, u prof. Antoniego Karużasa. Studia muzyczne rozpoczął w Warszawie, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był uczniem sławnych mistrzów: prof. Stanisława Szpinalskiego i prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

W roku 1959 został nauczycielem akademickim, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Studia muzyczne kontynuował w Konserwatorium Muzycznym w Moskwie (1966 rok) u prof. Wery Gornostajewej, a w latach 1970-1971 na Uniwersytecie Indiana u prof. Gyórgy Seboka. Koncertował w kraju i za granicą – występował w Belgii, Czechosłowacji, Anglii, Hiszpanii, w ówczesnym Związku Radzieckim, na Węgrzech, we Włoszech, a poza Europą w Japonii, Chinach i w Korei. Wielokrotnie nagrywał koncerty dla wielkich firm fonograficznych: Polskich Nagrań, Wifonu, Composers Recordings Inc. (USA).

Współpracował z Polskim Radiem oraz z czołowymi filharmoniami w Polsce. Repertuar koncertowy prof. Stefańskiego był bardzo bogaty: obejmował utwory różnych epok, od Bacha do współczesności, z uwzględnieniem kompozytorów polskich (jako jedyny nagrał wszystkie utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego). Poza działalnością koncertową prof. Andrzej Stefański zajmował się działalnością dydaktyczną. W Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie prowadził klasę fortepianu, kształcąc licznych studentów z kraju i z zagranicy. Był zapraszany na chopinowskie kursy interpretatorskie do Japonii, Londynu (Royal Academy of Music), Włoch, Korei Południowej (Seul) i Chin (Szanghaj). 

Zobacz więcej na temat: odeszli 2022 fortepian
Czytaj także

"Przyjaciel Polski i przywódca niepodległej Białorusi". Zmarł Stanisław Szuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:08
- Był naukowcem, intelektualistą i przyjacielem Polski. Żegnamy dziś Stanisława Szuszkiewicza - pierwszego przywódcę niepodległej Białorusi - napisał w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 08:53
- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
rozwiń zwiń