Walka z Sienkiewiczem. "Gombrowicz nie był pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:00
- Krytyka Sienkiewicza sprowadzała się często do promocji własnego światopoglądu, do wyboru kilku utworów, z którymi się walczy. Zwykle była to Trylogia - wyjaśniała profesor Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Rozmowa o źródłach i znaczeniu krytyki Henryka Sienkiewicza (Notatnik Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Gombrowicz nie był pierwszy. Walce z Sienkiewiczem patronowali wcześniej Wacław Małkowski i Stanisław Brozowski. To była gra o inny, lewicowy, wymiar polskiej kultury. Chodziło o uderzenie nie w samego Sienkiewicza, lecz w określony nurt polskiej kultury, który wywodzi się z renesansowego sarmatyzmu, a którego apologię odnajdujemy potem u Paska i Mickiewicza - wyjaśniała badaczka literatury.

Postromantyczne pisarstwo Sienkiewicza, znane przede wszystkim z Trylogii oraz "Krzyżaków", to przede wszystkim wizja historii kierowanej przez opatrzność i stanowiącej źródło nauki moralnej: "zobaczcie, jak wielcy byli wasi przodkowie".

Ale to nie jedyna strona twórczości Sienkiewicza. W Dwójce przypomnieliśmy też jego mniej znane oblicza, znajdujące wyraz w powieści "Bez dogmatu" oraz noweli "Szkice węglem". I wyjaśnialiśmy, dlaczego bezpośrednim spadkobiercą Sienkiewicza był... Witold Gombrowicz.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: Maria Olszewska (badaczka literatury, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 29.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mm

Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:00
Kazimierz Orłoś przedstawia historie rodów, z których pochodzili jego rodzice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad-rzeka z Pilchem jak podręcznik dla pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 18:15
Książka "Zawsze nie ma nigdy", która pojawiła się już w przedsprzedaży, to pierwszy tak obszerny wywiad z autorem. - Myślę, że można czytać ten tom jako podręcznik dla młodego pisarza - mówi Pilch.
rozwiń zwiń