Transhumanizm. Kiedy przestaniemy być ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 19:00
Jak przekonują transhumaniści, wszyscy jesteśmy cyborgami. O tym, do jakich wniosków prowadzi to twierdzenie, rozmawialiśmy w audycji "Rachunek myśli".
Audio
  • Transhumanizm. Kiedy przestaniemy być ludźmi? (Innymi słowy/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Tarasov/Shutterstock.com

– Transhumanizm jest wizją człowieka opierającą się na perspektywie, wedle której człowiek nie jest w jakiś sposób ograniczony w swoim rozwoju naturalnym, lecz dzięki swoim zdolnościom intelektualnym, dzięki możliwości tworzenia kultury i aktywnego oddziaływania na swoją naturę jest w stanie ją przekroczyć i przemienić na tyle dogłębnie, że przestanie być człowiekiem, którego ograniczały dotąd prawa natury – mówił dr Michał Łuczewski.

Transhumaniści wierzą, że dzięki nowoczesnej technologii życie człowieka będzie można wydłużać w nieskończoność, a zasadą je organizującą stanie się wyłącznie maksymalizacja przyjemności. W Dwójce dyskutowaliśmy o egzystencjalnych i moralnych aspektach takich możliwości, a także zastanawialiśmy się nad tym, co wspólnego transhumanizm ma z ideami mesjanistycznymi.

***

Tytuł audycji: Innymi słowy

Prowadzą: Barbara Schabowska i Dominik Zdort

Goście: dr Michał Łuczewski, dr Rafał Tichy (redaktor naczelny "Magazynu Apokaliptycznego 44")

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

Debata: co nas łączy? co nas dzieli?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 13:31
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej debaty Programu 2 Polskiego Radia i TVP Kultura z cyklu "Innymi słowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak Polakowi wilkiem? "Zależy, kto to mówi"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 07:00
- Zamykamy się we własnych bańkach. Na Facebooku mamy znajomych, którzy podzielają nasze poglądy. To jest naturalny trend do tego, żeby nie narażać się na zderzenie z człowiekiem, który reprezentuje coś innego – powiedział w Dwójce prof. Mikołaj Cześnik z SWPS.
rozwiń zwiń