Rafał Blechacz interpretuje Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 11:45
Nie tylko Warszawa, ale i Paryż świętuje 210. rocznicę urodzin Chopina. W paryskim Theatre des Champs Elysees jego "Koncert fortepianowy e-moll" zagra Rafał Blechacz z orkiestrą poznańskich filharmoników pod batutą Łukasza Borowicza.
Rafał Blechacz
Rafał BlechaczFoto: PAP/Paweł Jaskółka

Rafał Blechacz 1200 PAP.jpg
Rafał Blechacz: bardzo się cieszę na spotkanie z Łukaszem Borowiczem

Program wieczoru przypomni też o innych wybitnych polskich kompozytorach związanych z Francją. Sukces odniósł tu przecież nie tylko ceniony przez Strawińskiego Aleksander Tansman, ale również Roman Palester, którego balet Pieśń o ziemi zdobył główną nagrodę Światowej Wystawy Paryskiej w 1937 r.

Ale zanim w miejscu symbolicznym dla francuskiej kultury zabrzmią dźwięki muzyki polskiej, my w audycji "Chopin osobisty" posłuchamy konkursowych interpretacji Rafała Blechacza z 2005 roku.

Kto pamięta euforię, jaka towarzyszyła finałowemu wykonaniu Koncertu e-moll przez 20-letniego pianistę, ten z pewnością chętnie powróci do tych wspomnień i ekscytującej atmosfery warszawskich przesłuchań. W wykonaniu Rafała Blechacza zabrzmią wybrane mazurki, walce, mazurki, Polonez As-dur op. 53 i fragment Koncertu e-moll op. 11.

Relacja z paryskich obchodów urodzin Chopina w poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę".

***

Na audycję "Chopin osobisty" w niedzielę (1.03) w godz. 14.00-15.00 zaprasza Róża Światczyńska.

am

Zobacz więcej na temat: Rafał Blechacz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bomsori Kim i Rafał Blechacz – razem!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 09:40
Tych artystów nie trzeba przedstawiać. Koreańska skrzypaczka i polski pianista połączyli siły, by nagrać album z muzyką kameralną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy paryżanie. Łukasz Borowicz o koncercie w urodziny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:22
- Paryż był tą mekką, do której wszystkim młodym kazał jechać Karol Szymanowski. Absolwenci paryskich szkół byli współtwórcami potęgi polskiej szkoły kompozytorskiej - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Łukasz Borowicz z Filharmonii Poznańskiej.
rozwiń zwiń