Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Dyryguje Paweł Klecki

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 17:00
W serii Dwójkowej prezentacji nagrań zmarłego 50 lat temu, światowej sławy dyrygenta Pawła Kleckiego, przypomnieliśmy w tym wydaniu audycji kanoniczną interpretację Koncertu fortepianowego e-moll opus 11 Fryderyka Chopina, zarejestrowaną pod batutą artysty ze świeżo upieczonym zwycięzcą VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Maurizio Pollinim.
Paweł Klecki był jednym z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku
Paweł Klecki był jednym z najwybitniejszych dyrygentów XX wiekuFoto: Hakan Kutlu/Shutterstock

Nagranie dokonane zaledwie miesiąc po konkursie, w kwietniu 1960 roku, w londyńskim studiu Abbey Road było fonograficznym debiutem włoskiego pianisty w wytwórni EMI. Pierwszym z kilku nagrań Chopinowskich w ramach właśnie podpisanego kontraktu, poprzedzającego kilkuletnią przerwę w karierze Polliniego.

Kolejną płytą artysty był nagrany kilka miesięcy później komplet etiud opus 10 i 25 Chopina. Nagranie opublikowane dopiero w 2011 roku z miejsca okrzyknięto fonograficzną sensacją.

W audycji wysłuchaliśmy obu tych interpretacji, zarówno Koncertu e-moll, nagranego przez Polliniego z londyńską Orkiestrą Philharmonia prowadzoną przez Pawła Kleckiego, jak i wyboru z owego legendarnego, wczesnego nagrania etiud z obu Chopinowskich opusów.


Posłuchaj
59:44 2023_03_19 16_00_01_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Dyryguje Paweł Klecki (Chopin osobisty/Dwójka) 

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 16.00

pg


Czytaj także

Jerzy Salwarowski - zapowiadał się na pianistę, został dyrygentem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 11:30
- Na lodowisku ktoś założył mi tzw. haka za nogi i przewróciłem się, podpierając się prawą ręką w taki sposób, że złamałem sobie gość strzałkową tuż nad przegubem. Mimo że składali mi to najlepsi chirurdzy w Krakowie, to jednak w prawej ręce przy szybkich ruchach do góry, przy pasażach, przy skokach pojawiał się duży ból - opowiadał w Cafe "Muza" dyrygent Jerzy Salwarowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul McCreesh: to muzyka wybrała mnie, a nie odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 11:45
- Odczuwam fizyczną potrzebę uprawiania muzyki. W moim wieku najczęściej ludzie myślą już o emeryturze i o tym jak spędzać większość swojego czasu na polach golfowych. A ja… im jestem starszy tym bardziej potrzebuję uprawiania muzyki - mówił w audycji z cyklu Cafe "Muza" Paul McCreesh - ceniony dyrygent, a także założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Gabrieli Consort & Players. 
rozwiń zwiń