Jerzy Salwarowski - zapowiadał się na pianistę, został dyrygentem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 11:30
- Na lodowisku ktoś założył mi tzw. haka za nogi i przewróciłem się, podpierając się prawą ręką w taki sposób, że złamałem sobie gość strzałkową tuż nad przegubem. Mimo że składali mi to najlepsi chirurdzy w Krakowie, to jednak w prawej ręce przy szybkich ruchach do góry, przy pasażach, przy skokach pojawiał się duży ból - opowiadał w Cafe "Muza" dyrygent Jerzy Salwarowski.
Jerzy Salwarowski
Jerzy SalwarowskiFoto: materiały promocyjne

Zobacz wideo:

(YouTube Dwójki)

5-letni dyrygent

Jerzy Salwarowski urodził się w Krakowie i to w tym mieście przeszedł pełną ścieżkę edukacji muzycznej, która rozpoczęła się dość wcześnie i wiązała niezwykłym przedsięwzięciem. Mały Jurek był najpierw uczestnikiem, a potem nawet dyrygentem dziecięcej orkiestry perkusyjnej w Eksperymentalnym Studium Muzycznym prowadzonym przez Krystynę Druszkiewicz.

- Dyrygowałem pałką od bębna, jest takie zdjęcie mnie jako 5-latka w majtkach od rytmiki, z pałeczką w ręku, a przede mną stoi paru moich młodszych kolegów z instrumentami perkusyjnymi w rękach - wspominał dyrygent.

Wypadek na lodowisku

Szkolna edukacja Jerzego Salwarowskiego przebiegała już w sposób tradycyjny – jego instrumentem głównym był fortepian. Na drodze do zawodu klasycznego pianisty pojawiły się jednak poważne trudności.

- Jedna przeszkoda była czysto fizyczna, anatomiczna, bo mam małą rękę i mały rozstaw palców, chociaż inni mówili, że to wcale nie jest przeszkoda. A druga rzecz się stała na lodowisku, gdzie ktoś założył mi tzw. haka za nogi i przewróciłem się, podpierając się prawą ręką w taki sposób, że złamałem sobie gość strzałkową tuż nad przegubem - opowiadał Jerzy Salwarowski. - Mimo że składali mi to najlepsi chirurdzy w Krakowie, to jednak w prawej ręce przy szybkich ruchach do góry, przy pasażach, przy skokach pojawiał się duży ból.

Tajniki kompozycji

W tych okolicznościach niemożliwy był dalszy rozwój techniki gry, Jerzy Salwarowski zaczął się więc zajmować teorią muzyki oraz kompozycji.

- Już w średniej szkole zostałem skierowany do wspaniałego pedagoga, pana Franciszka Skołyszewskiego, który był również pedagogiem Krzysztofa Pendereckiego. To on mnie wprowadził mnie w tajniki kontrapunktu, basu cyfrowanego, literatury muzycznej, orkiestroznawstwa. Drugim taki pedagogiem, który był prawie moim rówieśnikiem, ale był już po studiach i wykładał w szkole średniej literaturę muzyczną i analizę dzieł muzycznych, był nieżyjący już Jacek Targosz - wspominał dyrygent.

Studia na dwóch kierunkach

Po tych doświadczeniach Jerzy Salwarowski zdecydował się na wybór swojej zawodowej drogi i w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończył dwa kierunki - kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony.

Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo).

Światowa kariera

Wiosną 2003 roku poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. Regularnie jest jurorem w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie.

W 2008 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W tym roku mija 55-lecie jego pracy zawodowej, w której trakcie dyrygował w salach koncertowych wszystkich kontynentów poza Australią.

Posłuchaj
61:23 2023_02_12 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Dyrygent Jerzy Salwarowski o swojej muzycznej drodze (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Jerzy Salwarowski (dyrygent, kompozytor)

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 10.00

mg/gs

Czytaj także

Łukasz Borowicz: jestem współakuszerem przypomnień muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
- Podróżując po Polsce, rozmawiając z melomanami, muzykami orkiestr, kładziemy nacisk na to, jak ważna jest rola edukacji i docierania z muzyką, transmisjami ze świata, transmisjami operowymi, koncertowymi, muzyką nową i najnowszą. To są fantastyczne rzeczy i trzeba je wspierać i o nich mówić - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz. Dyrygent został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Janowski: trafiłem do świata dyrygentury przez operę

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 12:45
- Zacząłem studia na dwóch kierunkach. Na uniwersytecie poszedłem na matematykę, a do konserwatorium, by kontynuować naukę gry na skrzypcach i fortepianie. W związku z tym musiałem oczywiście grać w orkiestrze studenckiej. I za każdym razem, gdy obserwowałem pracujących tam z nami studentów dyrygentury, myślałem sobie: Mój Boże, potrafiłbym to robić zdecydowanie, zdecydowanie lepiej - mówił w Dwójce maestro Marek Janowski.
rozwiń zwiń