Mateusz Ryczek: moja muzyka jest pełna emocji

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 10:00
- Na tej płycie słychać szeroki przekrój możliwości wiolonczeli. Szukam prawdy akustycznej, to moje podejście do pitagoreizmu. Od strony techniki kompozytorskiej ogromne znaczenie mają proporcje między częstotliwościami. Struktury matematyczne są piękne, choć być może trudno je dostrzec w ciągu liczb na kartce, łatwiej o to, gdy przełożymy je na dźwięki - mówił w Dwójce kompozytor Mateusz Ryczek.
Podczas audycji posłuchamy dźwięków wiolonczeli
Podczas audycji posłuchamy dźwięków wiolonczeliFoto: Pixabay.com
  • Gościem "Poranka Dwójki" był kompozytor Mateusz Ryczek.
  • Z artystą porozmawialiśmy o wszechstronnym wykorzystaniu wiolonczeli, co kompozytor zaprezentował na płycie "Cello Works".

Wiolonczela ma wiele możliwości

Album zawiera kompozycje, w których instrument ten odgrywa rozmaite role - solową ("Hidden Light"), solistyczną (w koncercie "Zjawy") czy też łączy się w duecie ze skrzypcami ("Duo") lub live electronics ("Znaki rozpadu"). Niemalże wszystkie utwory są zadedykowane znakomitemu wiolonczeliście (i kompozytorowi) Tomaszowi Skweresowi, co jest owocem wspólnej przyjaźni artystycznej (kontynuowanej poza sceną) obu muzyków. - Znamy się bardzo dobrze, spieramy się w sprawach artystycznych i prywatnych. To muzyka pisana dla konkretnego wykonawcy, ale jest grana również przez innych artystów, zaczyna żyć swoim życiem - powiedział kompozytor. 

Muzyka jak alchemia

Mateusz Ryczek mówił również o swojej twórczości. - Moja muzyka nie wymaga dużego komentarza. Słuchacz może się nią cieszyć, nie zagłębiając się w szczegóły techniczne. Lubię sobie wyobrażać komponowanie jako alchemię, dodaję algorytmy, różne matematyczne pomysły akustyczne i czekam na efekty tej mieszanki - stwierdził.


Posłuchaj
13:39 2022_08_02 09_36_50_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Mateusz Ryczek: moja muzyka jest pełna emocji (Poranek Dwójki)

 

Młodość to inspiracja

Podczas rozmowy przenieśliśmy się także na trwające w Bydgoszczy Kursy Muzyki Nowej, gdzie Mateusz Ryczek prowadzi zajęcia z elektroniki. - Są to kursy dla wykonawców, to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce - zaznaczył. - Młodzi ludzie są inspiracją, bawią się dźwiękiem. Wykonujemy także już ukończone kompozycje, to wielka przygoda. Wymieniamy się doświadczeniami, to jest pouczające. Wśród wykładowców jest czołówka wykonawców muzyki współczesnej, obecność tutaj to dla mnie wielki honor - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Mateusz Ryczek (kompozytor muzyki współczesnej)

Data emisji: 2.08.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Janusz Strobel: próbowałem uciec od muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 13:10
- Dostałem wpis do książeczki wojskowej: "całkowity niedorozwój prawej kończyny górnej". Nie wiedzieli, że jestem gitarzystą... - wspominał w Dwójce Janusz Strobel, kompozytor, wirtuoz gry na gitarze, autor licznych piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 18:00
- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń