95. urodziny Lidii Grychtołówny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 17:00
Z okazji zbliżających się 95. urodzin Lidii Grychtołówny (18.07) w audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy najciekawszych Chopinowskich interpretacji naszej znakomitej artystki. W wykonaniu nestorki polskiej pianistyki, laureatki VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku, zabrzmiały zarówno nagrania z początków jej kariery, jak i dojrzałych lat działalności artystycznej, aż po nagrania najnowsze, rejestrowane w Studiu im. W. Lutosławskiego w ostatnim czasie.
Lidia Grychtołówna
Lidia GrychtołównaFoto: Stanisław Leszczyński / materiały promocyjne

Przypomnieliśmy m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina, w wykonaniu utrwalonym przez Lidię Grychtołównę w 1999 roku, na płycie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda. Z tego samego okresu pochodzą intepretacje walców kompozytora, należących do ulubionego repertuaru pianistki.

Słuchaliśmy także fragmentu albumu "Lidia Grychtołówna Plays in 2022: Polish Composers", na którym poza utworami Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina.

Warto przypomnieć, że w tym roku mija 70 lat od oficjalnego debiutu estradowego Lidii Grychtołówny, za który ona sama uznaje występ w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.


Posłuchaj
59:28 2023_07_16 16_00_01_PR2_Chopin_osobisty.mp3 95. urodziny Lidii Grychtołówny (Chopin osobisty/Dwójka) 

Jej barwnej biografii artystycznej i nagraniom poświęcimy w tym tygodniu cykl audycji z okazji podwójnego jubileuszu pianistki ("Zapiski ze współczesności", "Letnia promenada", "O wszystkim z kulturą", "Dwudźwięki").

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 16.07.2023

Godz. emisji: 16.00

mo/pg

Czytaj także

"Po prostu muszę grać". Reportaż o Lidii Grychtołównie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:53
Koncertowała na prawie każdym kontynencie i to z najlepszymi orkiestrami. Jej repertuar jest ogromny i zawsze gra go z pamięci. Ma 93 lata, jest jednym z najstarszych wciąż występujących muzyków i prawdopodobnie pierwszą polską pianistką, która podczas pandemii dawała koncerty ze swojego salonu. - Ćwiczę codziennie - mówi o sobie Lidia Grychtołówna, bohaterka reportażu w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia Grychtołówna w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 19:30
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w "Miejscówce z Dwójką". Naszym gościem była Lidia Grychtołówna, znakomita pianistka i pedagog, nestorka polskiej sceny muzycznej. Zobacz zapis wideo koncertu!
rozwiń zwiń