Znikający cień przegranych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 12:25
Historia węgierskich zrywów niepodległościowych poznawana przez pryzmat literatury tego narodu. Na audycję zaprasza, w niedzielę o 22, Bożena Markowska.
Audio
  • Zapowiedź serwisu internetowego Polskiego Radia "Węgry 56"

"Znikający cień przegranych" to audycja literacka, w której autorka, posiłkując się fragmentami  utworów wybitnych poetów i prozaików węgierskich, próbuje pokazać historię zrywów  niepodległościowych Węgrów oraz konsekwencje ich zaniechania na przełomie XIX i XX wieku.

Przegrane będą towarzyszyły Węgrom również  w 1956 r. kiedy to "bohaterski niepodległościowy zryw", którego symbolami i patronami stali się bohaterowie walk z 1848 r. – Józef Bem i Lajosz Kossuth – zakończył się, niestety, klęską. Jednak odwołanie się przy tej okazji do wydarzeń roku 1848 pozwoli przywołać twórczości takich poetów jak Sandor Petoefi  i Mihaly Voeroesmarty .

W audycji będziemy się starać odpowiedzieć na pytanie, czy dzięki temu, co się wydarzyło w Europie Wschodniej w ciągu ostatnich 20 lat, znikł z życia i literatury węgierskiej cień dawnych przegranych.

O tym w rocznicę  powstania 1956 roku mówić będą Janos Tischler - historyk, Radca Ambasady Węgierskiej w Polsce, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Elżbieta Sobolewska - tłumaczka literatury węgierskiej i Jerzy Snopek – literaturoznawca.

Audycję przygotowała Bożena Markowska.

23 października (niedziela), godz. 22:00   

Uwaga! W związku z 55. rocznicą wybuchu powstania na Węgrzech w przyszłym tygodniu uruchamiamy specjalny serwis internetowy Wegry56.polskieradio.pl. Udostępnimy w nim cudem ocalone, i dzięki nowoczesnej technologii odzyskane, unikalne nagrania (tzw. taśmy z Koblencji) dotyczące tego ważnego wydarzenia w historii najnowszej i jednego z bardziej gorących okresów w działalności Radia Wolna Europa. Dokumentują one nie tylko czas narodowej rewolucji i krwawej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech, ale także rozgrywające się w tym samym okresie wydarzenia w Polsce (zmiany w kierownictwie partii, radzieckie naciski na polskie władze), Egipcie (wybuch wojny po nacjonalizacji kanału sueskiego) oraz USA (wybory powszechne i prezydenckie).
Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi serwisu.

Czytaj także

Węgry od mrocznej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 14:19
Antologia współczesnej poezji węgierskiej jest zbiorem znakomitym i frapującym: dużo w tych wierszach ciemności, ale jest i szukanie "słonecznej strefy".
rozwiń zwiń