Powroty do Litwy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:00
Rozmowa o nowo wydanej książce zawierającej teksty Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy poświęcone sprawom polsko-litewskim i długoletniej przyjaźni poetów.
Audio
Fragm. okładki książki: Czesław Miłosz i Tomas Venclova Powroty do Litwy (Fundacja Zeszytów Literackich)
Fragm. okładki książki: Czesław Miłosz i Tomas Venclova "Powroty do Litwy" (Fundacja Zeszytów Literackich)Foto: mat. prasowe

"Wielkie Księstwo było dla Miłosza nie tyle faktem geograficznym i historycznym, ile mitem. Uważał, że był to kraj cnót archaicznych i pięknej tolerancji, gdzie kościoły barokowe współistniały ze zborami kalwińskimi, świątynie prawosławne z unickimi, synagogi z meczetami, a pradawne pogaństwo też miało swoje miejsce i prawa".
Tomas Venclova
"I Ty, i ja chcemy, żeby stosunki polsko-litewskie ułożyły się̨ inaczej niż̇ w przeszłości. Dwa narody mają za sobą straszne doświadczenia, zostały podbite, upokorzone, zdeptane. Nowe pokolenia inaczej będą ze sobą̨ rozmawiać, niż to działo się w latach przedwojennych. Musimy jednak liczyć się z siłą inercji i z tym, że w próżni ideologicznej, jaka powstała, nacjonalizm czy w Polsce, czy w Litwie nieraz będzie wkraczał na utarte tory".
Czesław Miłosz do Tomasa Venclovy
O książce "Powroty do Litwy" (Fundacja Zeszytów Literackich) Joanna Szwedowska rozmawiała z Rasą Rimickajte, attache kulturalnym ambasady litewskiej w Polsce.

Czytaj także

Czesław Miłosz i serce w Krasnogrudzie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 06:00
Z serwisem milosz.polskieradio.pl odwiedzamy z Państwem w tym tygodniu Krasnogrudę - miejsce gdzie Czesław Miłosz spędził dzieciństwo. Mogą Państwo posłuchać specjalnego reportażu Polskiego Radia, a także przeczytać poświęcone Krasnogrudzie fragmenty najnowszej biografii poety, która nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się dopiero w maju!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 17:50
W Muzeum Sztuki Użytkowej w Wilnie otwarto wystawę "Czesława Miłosza szukanie Ojczyzny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz kochał Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:12
Ukazała się właśnie książka zawierająca korespondencję między Miłoszem a Iwaszkiewiczem. Publikacja w niezwykle przejmujący sposób pokazuje wielostronny portret wielkich twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz prywatny: zachłanny, aktywny, lubił marcepany

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
- To było dziwne uczucie: obcowanie z nim na co dzień, pozwalanie sobie na ryzykowne żarty w jego obecności - tak o Czesławie Miłoszu opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń