Galeria portretów - kreacji Wiesława Michnikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 22:00
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem historyka i krytyka teatru, profesor Barbary Osterloff z okazji 90. urodzin Artysty .
Audio
  • Galeria portretów - kreacji Wiesława Michnikowskiego
Wiesław Michnikowski w programie rozrywkowym Hamlet w reżyserii Witolda Fillera
Wiesław Michnikowski w programie rozrywkowym "Hamlet" w reżyserii Witolda FilleraFoto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Barbara Osterloff przypomni najciekawsze role Wiesława Michnikowskiego z wyeksponowaniem repertuaru komediowego (Mrożek, Fredro), ale nie tylko. Wiele ról tragikomicznych także znalazło się w dorobku Jubilata. Taką postacią był niewątpliwie Podkolesin - bohater "Ożenku" Mikołaja Gogola w spektaklu telewizyjnym, co potwierdzają słuchacze  w wypowiedziach telefonicznych, nagranych specjalnie do tej audycji.

Każdy z nas ma w pamięci jakiś portret sceniczny , estradowy, czy radiowy pana Wiesława. Okazuje się, że słuchacze pamiętają Jubilata głównie z filmowej "Seksmisji" oraz z Kabaretu Starszych Panów i kabaretu Dudek.

W programach estradowych ale także na scenie i przed mikrofonem bardzo często partnerowała Michnikowskiemu Barbara Krafftówna. Aktorka wspomina anegdotycznie te chwile.

Niestety, jak wiemy, Jubilata bardzo trudno namówić na jakikolwiek wywiad - zwykły czy okolicznościowy. Udało się to doktorantce z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Agnieszce Uścińskiej, której Artysta podarował później album  zawierający zdjęcia z wyborem Jego ról.

 Audycja Iwony Malinowskiej. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów.

 

Czytaj także

Kabaret Dudek i jego społeczna satyra

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 14:24
Wojciech Młynarski i Edward Dziewoński słuchają wspólnie piosenek legendarnego "Dudka" i tęsknią za staroświecką elegancją kabaretu przedwojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz skeczu z nagrodą Norwida

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 09:30
Wiesław Michnikowski został tegorocznym Laureatem Nagrody "Dzieło życia", przyznawanej za całokształt pracy artystycznej. Dziś poznamy nagrodzonych w czterech kategoriach nagrody im. C.K. Norwida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90. urodziny Wiesława Michnikowskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 15:49
3 czerwca przypada okrągła rocznica urodzin wybitnego aktora! Program Drugi Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone jubilatowi.
rozwiń zwiń