Don Giovanni - miłosne obsesje i nauka wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:00
- Jego droga była pełna występków, ale najważniejsza pozostaje kwestia wolności, którą Don Giovanni chce dać ludziom - mówił śpiewak André Schuen.
Audio
  • Ze śpiewakami André Schuenem i Mandy Fredrich rozmawia Barbara Schabowska (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Andr Schuen, odtwórca partii tytułowej katowickiej wersji Don Giovanniego Mozarta
André Schuen, odtwórca partii tytułowej katowickiej wersji "Don Giovanniego" MozartaFoto: Guido Werner/http://www.andreschuen.com/mat. prasowe

Kim dla Schuena jest Don Giovanni? Z jednej strony to młody mężczyzna, który "ma obsesję na punkcie kobiet". - Z powodu swojej miłostki z Donną Anną wpada w tarapaty i w pojedynku, którego wcale nie chciał, morduje jej ojca - przypominał śpiewak. Z drugiej strony jednak w postępowaniu Mozartowskiego bohatera kryje się, jak tłumaczył Schuen, wielka afirmacja wolności: - Don Giovanni w pewnym sensie przynosi ludziom wolność. Chodzi o to, by ludzie mogli dokonywać samodzielnie wyborów.

Wersję koncertową "Don Giovanniego" wykonali 17 czerwca br. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, których poprowadził Alexander Liebreich. Z tej okazji rozmawialiśmy - o różnych odczytaniach Mozartowskiego arcydzieła, o portretach psychologicznych bohaterów czy o wyzwaniach dla głosu, jakie stawia "Don Giovanni" - z parą głównych solistów: André Schuenem i Mandy Fredrich.

***
Przygotowała: Barbara Schabowska

Goście: André Schuen (baryton) i Mandy Fredrich (sopran)

Data emisji: 17.06.2016

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny"

jp/pj

Czytaj także

"Don Giovanni" z La Scali wg Roberta Carsena

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:00
W kolejnej "Płytomanii" nagranie opery Mozarta ocenił Wiktor A. Bregy. A to tylko jedna z kilku płytowych recenzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kristian Bezuidenhout i jego Mozart na dawnym instrumencie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 07:00
W "Płytomanii" mówiliśmy m.in. o podwójnym, mozartowskim albumie znakomitego pianisty, eksperta w dziedzinie dawnych fortepianów.
rozwiń zwiń