Vaclav Luks: Mysliveček to gwiazda w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
- To Josef Mysliveček nauczył Mozarta pisać opery w stylu włoskim – przypomniał Vaclav Luks, dyrygent orkiestry barokowej Collegium 1704, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Rozmowa z Vaclavem Luksem o czeskich kompozytorach XVIII i XIX wieku (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Vaclav Luks i jego Collegium 1704 zaprezentowało w Filharmonii Narodowej  m.in. utwory czeskich kompozytorów
Vaclav Luks i jego Collegium 1704 zaprezentowało w Filharmonii Narodowej m.in. utwory czeskich kompozytorów Foto: Petra Hajsk/archiwum NIFC

Muzyk opowiadał w Dwójce o czeskich kompozytorach XVIII i XIX wieku. Choć współcześnie mało znani, mieli wielki wpływ na rozwój muzyki i byli inspiracją dla innych twórców. Tak było m.in. w przypadku Myslivečka, który przyjaźnił się z Mozartem.

- Kompozytorzy poznali się w Bolonii, gdy Mozart miał kilkanaście lat. Z jego późniejszych listów dowiadujemy się, że niezwykle podziwiał Myslivečka, i co ciekawe, pisał o nim zawsze jak o swoim rodaku - mówił Vaclav Luks.

Który z kompozytorów nazywany jest czeskim Haydnem? Czy czeskich twórców XVIII i XIX wieku muzykę łączył jakiś wspólny mianownik? W audycji również o podejściu Collegium 1704 do muzyki XIX-wiecznej.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Vaclav Luks (dyrygent Collegium 1704)

Data emisji: 21.08.2016

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny"

mz/jp


Czytaj także

Nelson Goerner i "Wariacje" nastoletniego Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:56
Znakomity argentyński pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej wczesne kompozycje Fryderyka Chopina. - Jest w nich mnóstwo wyobraźni i pomysłów - podkreślał w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego "Śmierć i dziewczyna"? Spotkanie z Belcea Quartet

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 14:30
- Muzyka Schuberta przesycona jest słodyczą i włoskim operowym wdziękiem – mówił w Dwójce Krzysztof Chorzelski, altowiolista z Belcea Quartet.
rozwiń zwiń