Tobias Koch: Chopin nigdy nie grał swoich utworów tak samo

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:37
- To, co dawno zostało zapisane w nutach, nie jest skamieliną. W rzeczywistości między nutami jest sporo miejsca na improwizację - podkreślał Tobias Koch, jeden z artystów tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Z pianistą Tobiasem Kochem rozmawia Barbara Schabowska z radiowej Dwójki. (PR, 21.08.2016)
Tobias Koch wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa w niedzielę (21.08) wraz z Antonio Piricone i Collegium 1704 pod dyrekcją Vclava Luksa
Tobias Koch wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa" w niedzielę (21.08) wraz z Antonio Piricone i Collegium 1704 pod dyrekcją Václava LuksaFoto: Archiwum NIFC

- Wystarczy zajrzeć do faksymile utworów Chopina, by odkryć, jak wiele wolności i swobody pozostawia pianiście ten rękopis. Sami porzuciliśmy tę wolność - mówił Tobias Koch. Jak przyznał, czasem lubi zaryzykować i improwizuje, grając Chopina. - Jestem przekonany, że Chopin nigdy nie grał swoich utworów tak samo. Potwierdzają to jego uczniowie oraz wszyscy, którzy mieli okazję go słyszeć.

W programie festiwalowego koncertu, na którym Tobias Koch wystąpił, znalazła się m.in. "Fantazja" na temat "Normy" Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25 Otto Nicolaia. W rozmowie pianista mówił o swoim (również improwizacyjnym) odczytaniu tego dzieła, które - jak zauważył - pokazuje, co można zrobić z operą w muzyce fortepianowej.

***

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Tobias Koch (pianista)

Data emisji: 21.08.206

Godzina emisji: 21.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

jp

 

Czytaj także

Nelson Goerner i "Wariacje" nastoletniego Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:56
Znakomity argentyński pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej wczesne kompozycje Fryderyka Chopina. - Jest w nich mnóstwo wyobraźni i pomysłów - podkreślał w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego "Śmierć i dziewczyna"? Spotkanie z Belcea Quartet

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 14:30
- Muzyka Schuberta przesycona jest słodyczą i włoskim operowym wdziękiem – mówił w Dwójce Krzysztof Chorzelski, altowiolista z Belcea Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vaclav Luks: Mysliveček to gwiazda w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
- To Josef Mysliveček nauczył Mozarta pisać opery w stylu włoskim – przypomniał Vaclav Luks, dyrygent orkiestry barokowej Collegium 1704, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń