REKLAMA

Georgijs Osokins. Schwytany w pułapkę Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 11:30
– Moje serce należy do Chopina i nie wyobrażam sobie życia bez jego muzyki. Zawsze będzie najważniejszy – deklarował łotewski pianista w przerwie recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Georgijs Osokins schwytany w pułapkę Chopina. (PR, 23.08.2016)
Georgijs Osokins był finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Georgijs Osokins był finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Foto: materiały promocyjne

Georgijs Osokins ani myśli porzucać polskiego kompozytora na rzecz innego twórcy. – Jestem w pułapce – ocenił swoje przywiązanie do Chopina. – Pierwsze pytanie, jakie zadał mi dziennikarz po konkursie, dotyczyło tego, którego kompozytora muzykę będę teraz grać. Odpowiedziałem, że od razu zaczynam pracować nad kolejnymi utworami Chopina – wspominał.

Pianista opowiadał w Dwójce m.in. o swojej miłości do Chopina, uwielbieniu dla Arvo Pärta, i o tym, jak bardzo zmieniło się jego życie po ubiegłorocznym udziale w finale Konkursu Chopinowskiego. Tłumaczył także, jaki związek ze skandalami na tym konkursie ma polska mentalność oraz czemu Chopin oszalałby, będąc świadkiem zmagań pianistów.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Georgijs Osokins (pianista)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 20.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mc/kul

Czytaj także

Nelson Goerner i "Wariacje" nastoletniego Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:56
Znakomity argentyński pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej wczesne kompozycje Fryderyka Chopina. - Jest w nich mnóstwo wyobraźni i pomysłów - podkreślał w rozmowie z Dwójką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vaclav Luks: Mysliveček to gwiazda w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:00
- To Josef Mysliveček nauczył Mozarta pisać opery w stylu włoskim – przypomniał Vaclav Luks, dyrygent orkiestry barokowej Collegium 1704, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch: Chopin nigdy nie grał swoich utworów tak samo

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:37
- To, co dawno zostało zapisane w nutach, nie jest skamieliną. W rzeczywistości między nutami jest sporo miejsca na improwizację - podkreślał Tobias Koch, jeden z artystów tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń