Alexei Volodin: muzyka Brahmsa ukazuje przemijanie życia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 12:27
-  Utwory tego kompozytora porównałbym do biegnącego życia, które jest pełne pasji, cierpienia, radości, miłości, rozczarowania i rezygnacji – powiedział rosyjski pianista, który wystąpił 23 czerwca podczas katowickiego koncertu kończącego sezon NOSPR.
Audio
  • Alexei Volodin opowiada m.in. o twórczości Brahmsa (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Alexei Volodin
Alexei VolodinFoto: Volker Jacoby/http://www.alexeivolodin.com

W rozmowie z Dwójką Alexei Volodin opowiadał o trudności wykonania I Koncertu fortepianowego B-dur, który zabrzmiał podczas wieczoru w siedzibie NOSPR.

- Rozmiar i ciężar gatunkowy tego utworu sprawiają, że to niezwykle wymagające dzieło. Wszystko zależy oczywiście od pianisty – nie tylko jego wirtuozerii, ale też muzykalności. Trzeba dać z siebie wszystko, jeżeli chce się być przekonującym: poczynając od techniki, wyczucia czasu, brzmienia. To wielka czteroczęściowa symfonia napisana na fortepian i orkiestrę – bardzo długa i pełna najrozmaitszych uczuć. Zadaniem muzyków jest trzymać słuchaczy w napięciu, oczarować ich i sprawić, żeby koncert nie wydawał się tak długi, jak jest w rzeczywistości – dodał Alexei Volodin.

***

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 20.32

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/pg

Czytaj także

Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń