Liebreich: to jedyna symfonia Beethovena poświęcona przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:24
- Symfonia "Pastoralna" sama w sobie jest hołdem złożonym Ziemi. Wszystkie pozostałe skupiają się na ludzkich potrzebach i życzeniach - opowiadał w Dwójce Alexander Liebreich, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia na festiwalu Katowice Kultura Natura.
Audio
  • Alexander Liebreich o koncercie na festiwalu Katowice Kultura Natura (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

VI Symfonia Beethovena zabrzmiała w sali koncertowej NOSPR 18 maja. Alexander Liebreich podkreślał, że w tym utworze nie słychać charakterystycznej dla Beethovena walki. - Ten kompozytor w swoich dziełach w pewien sposób przekazywał wizję wyniesienia społeczeństwa czy też rodzaju ludzkiego ponad aktualny stan. Tymczasem w "Pastoralnej" słyszymy po prostu głęboką wiarę w piękno i niepodważalną prawdziwość natury. Dlatego wielu dyrygentów ma problemy ze zrozumieniem tego dzieła, nie jest ono zresztą łatwe do zinterpretowania - mówił dyrygent.

Alexander Liebreich wyjaśniał, dlaczego, opracowując VI Symfonię, nie można nic jej narzucać. Dyrygent opowiadał też o zmianach, jakie zaszły w ostatnich latach w Katowicach i złożył ważną deklarację na temat tego miasta. Bardzo ciekawie zapowiada się także temat następnego festiwalu Katowice Kultura Natura.

***

Rozmawiał: Monika Zając

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 20.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liebreich: Szymanowski jest jak szampan

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 17:00
- Bliżej mi jednak do Lutosławskiego - mówił dyrygent Alexander Liebreich, który w Dwójce opowiadał o nowej płycie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Liebreich. Dyrygent wśród nocy Orientu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 14:27
– Zarówno III Symfonii Szymanowskiego, jak i "Szeherezadzie" Ravela towarzyszy aura nocy. Jak wiemy, wszystko na Bliskim Wschodzie dzieje się w nocy. W ciągu dnia jest po prostu za gorąco – śmiał się dyrektor artystyczny NOSPR, który poprowadził inauguracyjny koncert festiwalu Łańcuch XIV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świetlista postać w "Żywocie rozpustnika"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 12:47
- Anne Truelove wierzy w dobro w ludziach. Nie jest ona jednak bohaterką tragiczną, ma w sobie wiele światła - mówiła Louise Alder, która na tegorocznym Festiwalu Beethovenowskim wcieliła się w jedną z głównych postaci "Żywota rozpustnika" Igora Strawińskiego.
rozwiń zwiń