"Telemanna wciąż odkrywamy na nowo"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:00
- Chcemy pokazać różnorodność utworów Jerzego Filipa Telemanna. Choć to znany kompozytor, to wciąż odkrywamy jego bogatą twórczość. Ten niemiecki artysta tworzył nawet w ostatnim roku swojego życia – podkreśliła Agata Sapiecha, dyrektor artystyczna Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.
Audio
  • Rozmowa z Agatą Sapiechą, dyrektor artystyczną Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie(Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Jerzy Filip Telemann (fragm. obrazu  Ludwiga Michaela Schneidera)
Jerzy Filip Telemann (fragm. obrazu Ludwiga Michaela Schneidera)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Pałac w Wilanowie 1200.jpg
Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

W rozmowie z Dwójką Agata Sapiecha opowiadała o programie koncertu, który w ramach Akademii odbył się 11 lipca w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

- Podczas tego wieczoru możemy usłyszeć nie tylko Trio na róg, flet prosty i basso continuo Jerzego Filipa Telemanna, ale także utwory Josepha Bodina de Boismortiera, Johanna Adolfa Hassego oraz Johanna Friedricha Fascha. Niewiele osób wie, że to są rówieśnicy Telemanna, którzy tak jak on, używają idiomu instrumentu w świadomy sposób. Jeden z nich – Johann Adolf Hasse - tak samo jak słynny niemiecki kompozytor związany był z Polską. I choć wcale się nie cieszył się z pobytu w naszym kraju, bo chciał być ze swoją małżonką gdzie indziej, to napisał dla Warszawy piękne utwory – dodała Agata Sapiecha.

W nagraniu audycji posłuchamy również o kursach organizowanych dla młodych muzyków w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Agata Sapiecha (skrzypaczka, dyrektor artystyczna Letniej Akademii Muzyki Dawnej)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 20:00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mz/bch

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Simon Standage. Pierwsze skrzypce Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
– Agatę Sapiechę poznałem, gdy po raz pierwszy przyjechała do Drezna. To był chyba rok 1992. Niedługo potem zaprosiła mnie do Wilanowa – mówił znakomity skrzypek i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:00
- Stroik to dusza oboju i musi pozostawać pod pełną kontrolą muzyka – mówił w Dwójce Marek Niewiedział. Oboista przeprowadził w Dwójce pokazową lekcję gry na tym instrumencie.
rozwiń zwiń