Albert Bruggen. Wiolonczelista z duszą filmowca

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 12:15
- W trasę koncertową zabieram ze sobą osiem czy dziesięć kamer i staram się uchwycić z koncertu jak najwięcej– powiedział Albert Bruggen – wiolonczelista i członek Orkiestry XVIII wieku, który oprócz gry na scenie zajmuje się jednocześnie… dokumentacją występu zespołu.
Audio
  • Rozmowa z Albertem Bruggenem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Rozmowa z Erikiem Hoeprichem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: woaiss/Shutterstock.com

- Wszystko zaczęło się od tego, że kupiłem kiedyś niewielką kamerę i podczas trasy koncertowej postanowiłem nagrać krótki reportaż o zespole. Początkowe efekty nie były najlepsze. Nie zniechęciło mnie to jednak i dalej podążałem za orkiestrą z kamerą. Frustrował mnie nieco fakt, że nie mogę filmować prób i koncertów z zewnątrz, bo przez cały ten czas po prostu muszę siedzieć przy wiolonczeli. Dlatego ustawiałem sprzęt na fortepianie czy gdzieś z boku, nagrywałem wszystko, a potem montowałem. Później doszedł do tego dźwięk i tak to się jakoś potoczyło. Kiedy założyciel Orkiestry Frans Bruggen – zaczął mieć problemy zdrowotne i zaczął poruszać się na wózku – miałem poczucie, że muszę udokumentować jak najwięcej, czułem się jak czarna skrzynka w samolocie. Wiedziałem, że te nagrania będą miały kiedyś dużą wartość historyczną. Wciąż mam wiele niewykorzystanego materiału z jego udziałem – dodał Albert Bruggen, który wraz z Orkiestrą XVIII wieku wystąpił podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

W nagraniu posłuchamy również rozmowy z klarnecistą Erikiem Hoeprichem.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Albert Bruggen (wiolonczelista), Eric Hoeprich (klarnecista)

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 18.09

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mz/kul

Czytaj także

"Muzyka w stanie czystym". Ulubieni pianiści Vadyma Kholodenki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
- Podziwiam właściwie wszystkich wybitnych pianistów z przeszłości, ale mam kilku ulubieńców, których nagrań słucham regularnie - przyznał w Dwójce znakomity ukraiński muzyk, gość tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staier: te sonaty to symbol wielkości Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 14:59
- Kompozytor przed ich napisaniem kilkukrotnie zarzekał się, że przechodzi na emeryturę. Mówił, że komponowanie sprawia mu zbyt wiele wysiłku - o utworach, które zabrzmiały podczas koncertu na festiwalu "Chopin i jego Europa", opowiadał pianista Andreas Staier.
rozwiń zwiń