X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

BBC Proms 2018. Muzyczne spojrzenia na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 13:51
- Co roku staramy się zapewnić inny temat przewodni, nić łączącą wszystkie aspekty festiwalu. Tym razem skupiamy się na roku 1918 roku, momencie bardzo ważnym zarówno muzycznie, jak i społecznie - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor słynnego letniego festiwalu w Londynie.
Audio
  • Z Davidem Pickardem, dyrektorem artystycznym BBC Proms, rozmawia Hanna Szczęśniak (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Z Richardem Slaneyem, dyrektorem 59 Productions, rozmawia Aleksandra Tykarska (Letni festiwal muzyczyny/Dwójka)
Chłopiec na tle Royal Albert Hall - głównej areny festiwalu BBC Proms
Chłopiec na tle Royal Albert Hall - głównej areny festiwalu BBC PromsFoto: PAP/Andy Butterton

John Butt_zdjęcie 1200.jpg
John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca

Londyn latem rozbrzmiewa muzyką klasyczną, a to za sprawą Koncertów Promenadowych odbywających się tam od 1895 roku. Festiwal organizowany z ogromnym rozmachem ściąga najlepsze orkiestry i solistów z całego świata. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest setna rocznicą zakończenia I wojny światowej. - Zajmujemy się różnymi muzycznymi opowieściami o wojnie, jej trwaniu, zakończeniu, napisanymi pod wpływem powojennej traumy - mówił w Dwójce David Pickard. - Choć oczywiście będą też koncerty, które po prostu mają ciekawy program, a niekoniecznie wpisują się w szerszy motyw przewodni.

Dyrektor Promsów podkreślił, że choć wojna przyniosła śmierć i zniszczenie, to na fali tej tragedii pojawiło się pokolenie, które zaczęło zmieniać świat. - Dokonano krok naprzód w stronę sprawiedliwości społecznej. Na przykład kobiety uzyskały prawo wyborcze, do czego nawiązujemy, zapraszając w tym roku aż osiem kompozytorek, które po raz pierwszy stworzą muzykę dla BBC. Chcemy dbać o przyszłe pokolenia twórców i gwarantować im rozwój, a jednocześnie odzwierciedlać to, że w społeczeństwie mamy i kobiety i mężczyzn i że powinni oni być równo reprezentowani na takich festiwalach jak BBC Proms.

W audycji rozmawialiśmy też o innych rocznicach, które zostaną upamiętnione podczas festiwalu, ale także o tym, jak zmieniły się gusta publiczności i jej sposób cieszenia się muzyką na przestrzeni ostatnich dekad.

***

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Richardem Slaneyem, dyrektorem 59 Productions, z którym rozmawiała Aleksandra Tykarska.

***

Rozmawiały: Hanna SzczęśniakAleksandra Tykarska

Gość: David Pickard (dyrektor artystyczny BBC Proms)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 22.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń