BBC Proms 2018. Muzyczne spojrzenia na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 13:51
- Co roku staramy się zapewnić inny temat przewodni, nić łączącą wszystkie aspekty festiwalu. Tym razem skupiamy się na roku 1918 roku, momencie bardzo ważnym zarówno muzycznie, jak i społecznie - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor słynnego letniego festiwalu w Londynie.
Audio
  • Z Davidem Pickardem, dyrektorem artystycznym BBC Proms, rozmawia Hanna Szczęśniak (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Z Richardem Slaneyem, dyrektorem 59 Productions, rozmawia Aleksandra Tykarska (Letni festiwal muzyczyny/Dwójka)
Chłopiec na tle Royal Albert Hall - głównej areny festiwalu BBC Proms
Chłopiec na tle Royal Albert Hall - głównej areny festiwalu BBC PromsFoto: PAP/Andy Butterton

John Butt_zdjęcie 1200.jpg
John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca

Londyn latem rozbrzmiewa muzyką klasyczną, a to za sprawą Koncertów Promenadowych odbywających się tam od 1895 roku. Festiwal organizowany z ogromnym rozmachem ściąga najlepsze orkiestry i solistów z całego świata. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest setna rocznicą zakończenia I wojny światowej. - Zajmujemy się różnymi muzycznymi opowieściami o wojnie, jej trwaniu, zakończeniu, napisanymi pod wpływem powojennej traumy - mówił w Dwójce David Pickard. - Choć oczywiście będą też koncerty, które po prostu mają ciekawy program, a niekoniecznie wpisują się w szerszy motyw przewodni.

Dyrektor Promsów podkreślił, że choć wojna przyniosła śmierć i zniszczenie, to na fali tej tragedii pojawiło się pokolenie, które zaczęło zmieniać świat. - Dokonano krok naprzód w stronę sprawiedliwości społecznej. Na przykład kobiety uzyskały prawo wyborcze, do czego nawiązujemy, zapraszając w tym roku aż osiem kompozytorek, które po raz pierwszy stworzą muzykę dla BBC. Chcemy dbać o przyszłe pokolenia twórców i gwarantować im rozwój, a jednocześnie odzwierciedlać to, że w społeczeństwie mamy i kobiety i mężczyzn i że powinni oni być równo reprezentowani na takich festiwalach jak BBC Proms.

W audycji rozmawialiśmy też o innych rocznicach, które zostaną upamiętnione podczas festiwalu, ale także o tym, jak zmieniły się gusta publiczności i jej sposób cieszenia się muzyką na przestrzeni ostatnich dekad.

***

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Richardem Slaneyem, dyrektorem 59 Productions, z którym rozmawiała Aleksandra Tykarska.

***

Rozmawiały: Hanna SzczęśniakAleksandra Tykarska

Gość: David Pickard (dyrektor artystyczny BBC Proms)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 22.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

bch/jp

Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paavo Järvi: symfonie Brahmsa to cud inżynierii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
– U niego wszystko jest ze sobą połączone, każda najmniejsza nuta nie jest napisana przypadkowo. Każde oznaczenie, każdy klucz, znak mają swój głęboko przemyślany cel – mówił estoński dyrygent w przerwie koncertu BBC Proms, podczas którego zabrzmiała m.in. Brahmsowska II Symfonia D-dur.
rozwiń zwiń