Stanislav Ioudenitch: los mi sprzyjał

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 12:47
- Moi mistrzowie mieli na mnie kolosalny wpływ. Mogę nazwać siebie człowiekiem szczęśliwym, że spotkałem takich właśnie pedagogów: wyjątkowych pianistów, wspaniałych muzyków - opowiadał ceniony uzbecki pianista w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".
Audio
  • Stanislav Ioudenitch o swoich mistrzach i pracy pedagoga (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Behzod Abduraimov o swoich wrażeniach podczas festiwalu w Dusznikach-Zdroju (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Stanislav Ioudenitch
Stanislav IoudenitchFoto: Mat. prasowe/Christian Fatu

Stanislav Ioudenitch podkreślił, że szczególny wpływ na jego rozwój miał Dimitrij Baszkirow, u którego pianista uczył się w Moskiewskim Konserwatorium przez cztery lata, jeszcze w czasach ZSRR. - Baszkirow miał kolosalny wpływ na moją grę i rozumienie muzyki, a pracowaliśmy nad dziełami klasyków, muzyką romantyczną, ale też nad Bachem - wspominał muzyk.

Po kilku latach pianista przeniósł się na studia do Włoch, aby kontynuować lekcje gry pod okiem Baszkirowa, który wykładał na Akademii nad jeziorem Como. - To prestiżowe, wspaniałe miejsce, gdzie można się było uczyć od wielu pianistów, którzy przyjeżdżali z całego świata. To było znakomite towarzystwo. Spotkałem tam syna Artura Schnabla – Karla Ulricha Schnabla, z którym bardzo długo i intensywnie pracowałem, między innymi nad utworami Franciszka Schuberta. Poznałem jego oryginalny punkt widzenia. Miał kolosalny wpływ na to, jak odbieram Schuberta czy Beethovena.

Gościem audycji był również Bezhod Abduraimov - uczeń Stanislava Ioudenitcha.

Dlaczego pedagogika stała się ważnym elementem życia Stanislava Ioudenitcha? Jakie wartości w muzyce są dla niego istotne? O tym w nagraniu audycji. 

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Stanislav Ioudenitch

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni Festiwal Muzyczny".

am

Czytaj także

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. Tomasz Ritter i koncert na fortepianach z różnych epok

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:45
- To nie jest prosta sprawa, zwłaszcza żeby przestawić się z instrumentu współczesnego na historyczny. Uznałem jednak, że taki układ programu będzie dużo ciekawszy - mówił w Dwójce pianista, który w niedzielę (4.08) wystąpił na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:49
W ostatni piątek rozpoczął się 74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Na miejscu jest również Program 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania audycji "V Klasycznego Lata z Radiem" transmitowanej z Dworku Chopina.
rozwiń zwiń