Festiwal BBC Proms w Dwójce. Sakari Oramo tłumaczy Sibeliusa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:45
- Proszę zauważyć, jak wyjątkowy zabieg zastosował Sibelius – nie skojarzył łabędzi z brzmieniem oboju, czy innego instrumentu bliższego odgłosom, jakie wydają ptaki. Sięgnął po rogi i moim zdaniem to najlepsze, co mógł zrobić - mówił w Dwójce fiński dyrygent o V Symfonii swojego rodaka.
Audio
  • Dyrygent Sakari Oramo o programie 67. koncertu tegorocznego festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Sakari Oramo
Sakari OramoFoto: Benjamin Ealovega/materiały prasowe

Sakari Oramo poprowadził w niedzielę (8.09) 67. koncert tegorocznego festiwalu BBC Proms. Jego program skupił się na ukazaniu różnych aspektów natury. Oprócz V Symfonii Jeana Sibeliusa zabrzmiał m.in. - po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii - utwór The Only One Louisa Andriessena. Sam kompozytor w kontekście tego dzieła mówi o dwóch inspiracjach – wierszach Delphine Lecompte i piosenkarce Norze Fischer.

- To bardzo interesujące! Andriessen dosyć wiernie kopiuje treść tych dowcipnych, inteligentnych i nieco eksperymentalnych wierszy Lecompte, nic nie powtarza, nie rozciąga tekstu, a tylko dodaje do niego swoją muzykę, co wpisuje się w charakterystykę dawnej tradycji komponowania pieśni. Jeśli zaś chodzi o głos Nory Fischer, kompozytora absolutnie zachwyciła wszechstronność tej artystki. Na ostateczny kształt i brzmienie kompozycji z pewnością wpłynął fakt, że wykonuje ona muzykę z repertuaru jazzowego i popowego - stwierdził dyrygent.

Koncert rozpoczął się od Nocy na Łysej Górze Modesta Musorgskiego, do ktorego orkiestrację napisał Rimski-Korsakov. Historia tego utworu jest niezwykle skomplikowana, nie brak dyskusji na temat tego, komu przypisać jego autorstwo. Co na ten temat sądzi gość Dwójki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Sakari Oramo (dyrygent)

Data emisji: 8.09.2019

Godzina emisji: 21.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/am

Czytaj także

Szymon Krzeszowiec: gdy gram Wajnberga, mam gęsią skórkę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:00
- Nie sądziłem, że po zagraniu tylu utworów kameralnych coś mnie będzie w stanie tak poruszyć od strony emocjonalnej - mówił w Dwójce skrzypek Kwartetu Śląskiego. Zespół już 2 września zaprezentuje VII Kwartet Wajnberga na festiwalu BBC Proms w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andres Orozco-Estrada: "Polednice" to ostatni taki utwór Dworzaka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:10
- W tym poemacie kompozytor żegna się z symfoniką i nawet nadaje mu formę mini-symfonii. Historia, którą opowiada jest bardzo dramatyczna - mówił w Dwójce austriacki dyrygent kolumbijskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń