"Zygfryd" i "Zmierzch Bogów" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 10:45
Jak co roku latem zapraszamy na transmisje z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth.

W niedzielę, 25 lipca, w Bayreuth rozpoczął się słynny Festiwal Wagnerowski. Jest to jego pierwsza edycja po śmierci drugiego z wnuków kompozytora – Wolfganga Wagnera, zmarłego 21 marca br.

Na Zielonym Wzgórzu ostatecznie władze przejęły więc prawnuczki kompozytora: Katharina Wagner oraz jej przyrodnia siostra – Eva Wagner-Pasquier, która przez wiele lat, na skutek konfliktów rodzinnych, w Bayreuth nie  była nawet obecna. 

Z tegorocznej edycji festiwalu na antenie Dwójki wprost ze słynnego Festspielhaus zabrzmiały „Lohengrin”, „Złoto Renu”  i „Walkiria”.

W piątkowe popołudnie 30 lipca o godz. 15:45. zapraszamy na spektakl „Zygfryd”, którego premiera odbyła się w 1876 roku w Bayreuth, to trzecia część tetralogii. Tytułowy Zygfryd, zrodzony z kazirodczego związku poległego bohatera i zarazem potomek Wotana, wyrasta na wspaniałego młodzieńca. Wychowany przez karła, który przed laty wykuł pierścień, nieświadom swego pochodzenia odzyskuje przeklęty skarb i pokonuje władcę bogów.
Wystąpią: Lance Ryan (w roli Zygfryda), Wolfgang Schmidt, Albert Dohmen, Andrew Shore, Diógenes Randes, Christa Mayer, Linda Watson, Christiane Kohl.
 
W poniedziałek, 2 sierpnia o godz. 18:00, Program 2 zaprezentuje zarejestrowany dzień wcześniej „Zmierzch bogów”, finałową część „Pierścienia Nibelunga”. Jej premiera również odbyła się w 1876 roku w Festspielhaus. Zwycięski Zygfryd poślubia jedną z walkirii – Brunhildę i z miłości ofiarowuje jej zdobyty pierścień, nie przeczuwając jego złowieszczej mocy. W efekcie bohater ginie, zło znów triumfuje. I choć Brunhilda składa ofiarę z własnego życia, a złoto wraca w otchłań Renu, nic już nie jest w stanie ocalić pysznych i żądnych władzy bogów – ich siedzibę Walhallę trawią płomienie.
W inscenizacji udział wezmą: ponownie Lance Ryan w roli Zygfryda, Linda Watson jako Brunhilda, a także Ralf Lukas, Eric Halfvarson, Andrew Shore, Edith Haller, Christa Mayer, Simone Schröder, Martina Dike, Edith Haller, Christiane Kohl, Ulrike Helzel, Simone Schröder
 
Festiwal Wagnerowski w Bayreuth po raz pierwszy odbył się w 1876 roku. Dzieła Ryszarda Wagnera wystawiane są w teatrze Festspielhaus – specjalnie zaprojektowanym według wskazówek samego kompozytora. Historię festiwalu, który w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 135-lecie, tworzyli i tworzą najwięksi dyrygenci, wśród nich m.in.: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler, Karl Böhm, Pierre Boulez, Carlos Kleiber, Karl Böhm, Daniel Barenboim, James Levine, Peter Shneider, Giuseppe Sinopoli. Na bawarskiej scenie występowali m.in.: Emmy Destinn, Lilli Lehmann, Frantz Betz, Kirsten Flaagstad, Birgit Nilsson, James King, a także Anja Silja, Theo Adam, Siegfried Jerusalem, Plácido Domingo czy Waltraud Meier. Kierownictwo nad Festiwalem sprawują od 2008 roku Katharina Wagner i jej przyrodnia siostra Eva Wagner-Pasquier. W tym roku Bayreuther Festspiele potrwa od 25 lipca do 28 sierpnia.
 
Transmisji z widowisk będzie można wysłuchać na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: POLSKA wychowanie
Czytaj także

"Pierścienie Nibelunga" na 100-lecie opery

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 13:22
Na scenie Opery Leśnej będzie można zobaczyć "Złoto Renu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni festiwal z wnukiem Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 13:14
97. Festiwal Wagnerowski, ojciec w Wermachcie i rzeźba norweska w Krakowie.
rozwiń zwiń