Kuzynka Czajowskiego i Rachmaninowa na Festiwalu Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 23:00
Gwiazdą niedzielnego wieczoru w Dusznikach Zdroju będzie Olga Kern, której największym atutem nie są bynajmniej niezwykłe "rodzinne koneksje".
Olga Kern
Olga KernFoto: Fernado Baez/wikipedia, lic. CC

W dorobku fonograficznym rosyjskiej pianistki (związanej z prestiżową wytwórnią Harmonia Mundi) nie mogło zabraknąć nagrań arcydzieł Czajkowskiego i Rachmaninowa. Ostatecznie rodzina Olgi Kern spokrewniona jest z tymi dwoma wybitnymi kompozytorami. O wiele więcej uwagi poświęciła jednak artystce muzyce Chopin, rejestrując 1. Koncert fortepianowy oraz dwie ostatnie Sonaty. W Dusznikach-Zdroju zabrzmią natomiast wybrane Etiudy polskiego mistrza oraz mniej i bardziej znane dzieła z XIX-wiecznego kanonu muzyki fortepianowej.

Naukę gry Olga Kern rozpoczęła w wieku 5 lat, a pierwszy międzynarodowy konkurs wygrała, mając 11 lat. W dorobku posiada kilkanaście pierwszych nagród zdobytych w międzynarodowej rywalizacji, w tym zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa (1992) oraz w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna (2001, wspólnie ze Stanisławem Judeniczem). Artystka występowała w takich salach, jak Carnegie Hall, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Symphony Hall W Osakce, La Scala, czy paryska Salle Cortot.

Niedzielną (4 sierpnia) transmisję z Dusznik-Zdroju poprowadzą Klaudia Baranowska i Marcin Majchrowski. Zapraszamy po godzinie 20.00.

Program:

Ludwig van Beethoven Wariacje na temat "La stessa, la stessissima" z opery "Falstaff" Antonia Salieriego WoO 73,

Robert Schumann Karnawał op. 9,

Sergiusz Rachmaninow Preludia op. 32: G-dur nr 5, h-moll nr 10, gis-moll nr 12,

Fryderyk Chopin Etiudy op. 25: As-dur nr 1, F-dur nr 2, h-moll nr 10

Franciszek Liszt Rapsodie węgierskie: E-dur nr 10, cis-moll nr 2

Olga Kern - fortepian

Program 2 Polskiego Radia będzie też transmitował dla Państwa kolejne koncerty festiwalowe:

8 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Ilyi Rashkovskiego
9 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Borisa Giltburga
10 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Vadyma Kholodenko

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA

Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prostota i naturalność przy fortepianie". Żegnamy Olgę Rusinę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 12:00
- Mój profesor, Jakow Milstein, zawsze mówił, że w graniu musi być prostota, naturalność i swoboda. Jak wiele każde z tych słów zawiera, prawda? - mówiła kiedyś Rusina. W Dwójce wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:00
Z jednym z najciekawszych pianistów i aranżerów młodego pokolenia Ewa Szczecińska rozmawiała o awangardowości XIX- wiecznej muzyki fortepianowej: od Beethovena, przez Chopina i Schumanna, po Liszta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulubiony uczeń Chopina miał to, czego nie posiadał mistrz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:00
Adolf Gutmann był jedynym uczniem Fryderyka Chopina, z którym kontakt również wiele lat po śmierci polskiego pianisty utrzymywała George Sand. Czym młody, gniewny pianista zaskarbił sobie względy u największego polskiego kompozytora?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płytowy Trybunał - zdobądź wejściówkę. Chopin po raz pierwszy!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 09:20
W piątek 12 lipca o godz. 17.00 zapraszamy do wzięcia udziału w nagraniu audycji "Kto słucha nie błądzi”, której tematem będą Etiudy op. 10 i 25 Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin i jego Europa": co najciekawsze w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 09:15
- Sensacyjnie zapowiada się koncert, na którym Orkiestra XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena wykona "Bitwę pod Możajskiem" Kurpińskiego. Mamy nadzieję, że uda się to później opublikować w formie fonograficznej - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach: co usłyszymy w Dwójce?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 12:56
- Ten festiwal jest zupełnie wyjątkowy: sala zawsze jest pełna, a bilety sprzedają się, zanim jeszcze wiadomo, kto będzie wykonawcą - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, który zapraszał na 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Transmisje koncertów na naszej antenie!
rozwiń zwiń