Dotyk - źródło poznania i komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 09:00
Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, trudno byłoby nam funkcjonować, gdybyśmy byli go pozbawieni. Jest podstawowym narzędziem poznawczym, używamy go do komunikacji i okazywania uczuć. Związane z nim doświadczenia stanowią też podstawę naszej zmysłowej metaforyki (ostry dźwięk, ciepły kolor itd.). O dotyku rozmawialiśmy z Karolem Gromkiem i Marceliną Obarską - autorami wydanych właśnie "Historii dotyku".
Dotyk to sposób poznawania świata i komunikacji
Dotyk to sposób poznawania świata i komunikacjiFoto: Shutterstock

"Historie dotyku" to zbiór 702 fragmentów poświęconych tytułowemu zmysłowi. Poruszając się na przecięciu prozy poetyckiej i eseju filozoficznego, autorzy opisują dotknięcia proste i czułe, które przychodzą na myśl pierwsze, ale także te, które są trudne, zapomniane, niedostrzegane lub przemilczane. Otwarta struktura fragmentów nie narzuca stylu lektury. Można je czytać linearnie lub błądzić między nimi - jak po mapie, która nie wskazuje jedynej ścieżki.

(opis wydawcy)

***

Są kraje, gdzie wylewność jest na porządku dziennym, a znajomi na powitanie obejmują się, poklepują, ściskają. Są też kraje, gdzie dobry obyczaj nakazuje daleko idącą cielesną powściągliwość i również dzieci wychowuje się bez zbytnich czułości.

Choć współczesna kultura sprawia, że zmysł dotyku zanika, potrzeba pozostała. Komunikowanie się przy pomocy dotyku i poczucie cielesnej bliskości to instynktowna potrzeba ludzka i zwierzęca. Większość ssaków i ptaków wychowuje młode w bliskości matki (rzadziej ojca), co daje potomstwu poczucie pewności i siły. 

Posłuchaj
58:37 2023_02_11 23_01_20_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Dotyk - źródło poznania i komunikacji (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Karol Gromek i Marcelina Obarska (autorzy "Historii dotyku")

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 23.00

uk

Czytaj także

Dotyk i bliskość w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
W "Czterech porach roku" powiemy o tym, jak ważny w wychowaniu dziecka są: dotyk, przytulanie, głaskanie, bliskość oraz jak nauczyć dziecko odróżniać dobry dotyk od tego złego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedotykalscy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 22:00
– Nieprzypadkowo o człowieku empatycznym mówi się, że jest ciepły. Powiązanie dotyku z temperaturą to coś bardzo istotnego – zauważa psycholog i psychoterapeuta Jacek Gientka.
rozwiń zwiń