Dar - na ile dawanie może być bezinteresowne?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 00:00
Czy dając coś komuś powinniśmy liczyć na wzajemność? W jakich sytuacjach powinniśmy odmówić przyjęcia daru?
Prezenty i opakowania świąteczne możemy zrobić z tego, co mamy w domu
Prezenty i opakowania świąteczne możemy zrobić z tego, co mamy w domuFoto: shutterstock/Kostikova Natalia

Czy osoba obdarowana może dowolnie rozporządzać prezentem? Na ile dawanie może być bezinteresowne? I co to w ogóle znaczy dawać?

O darze rozmawialiśmy w przedświątecznym wydaniu "Rachunku myśli" z prof. Piotrem Domerackim - filozofem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

***

W jednej z poprzednich audycji rozmawialiśmy o nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej.

Ludzki mózg początkowo skupiał się wyłącznie na rywalizacji i walce o przetrwanie. Dopiero potem nauczył się wykorzystywać układy odniesienia i przyswoił model świata, dzięki czemu zaczęliśmy współodczuwać, tworzyć, a przede wszystkim myśleć. Oba sposoby funkcjonowania istnieją jednak obok siebie, a napięcia pomiędzy starym a nowym mózgiem są przyczyną rozterek i niekonsekwencji w naszym działaniu.

***

W innym wydaniu "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu. Naszym gościem była prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

"Życie jest tylko (…) powieścią idioty,/ Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" - twierdził Makbet. Zazwyczaj jednak poprzez opowiadanie o swoim życiu staramy się wskazać tkwiący w nim sens. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie ta opowieść stanowi fundament naszej tożsamości.

Posłuchaj
59:56 2023_12_23 23_00_02_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Dar - na ile dawanie może być bezinteresowne? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 23.12.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pj

Zobacz więcej na temat: Michał Nowak prezenty Dwójka
Czytaj także

Los - jak go rozumiemy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:00
Bywa ślepy, zły, okrutny, ciężki i marny. Można być jego ulubieńcem lub ofiarą. Czasami nam sprzyja i do nas się uśmiecha. Bywa złośliwy, choć można go też kusić. Najczęściej jednak jest zmienny i ślepy, a człowiek wydany jest na jego pastwę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mądrość - czy jest osiągalna?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 00:00
Niektórzy uznają ją za niedościgły ideał, inni sądzą natomiast, że można ją posiąść. O mądrości rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Aldoną Pobojewską i prof. Krzysztofem Szmidtem z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń