Opowiadanie o swoim życiu - fundament tożsamości człowieka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 00:00
O roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu rozmawialiśmy w tym wydaniu "Rachunku myśli" z prof. Magdaleną Rembowską-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.   
W audycji rozmowa o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu
W audycji rozmowa o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiuFoto: Shutterstock/frankie's

Opowiadanie o życiu wskazuje tkwiący w nim sens

"Życie jest tylko (…) powieścią idioty,/ Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" - twierdził Makbet. Zazwyczaj jednak poprzez opowiadanie o swoim życiu staramy się wskazać tkwiący w nim sens. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie ta opowieść stanowi fundament naszej tożsamości.

O roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu rozmawialiśmy tym wydaniu "Rachunku myśli" z prof. Magdaleną Rembowską-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.   

Poetyka i antropologia

Prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik to literaturoznawczyni, kognitywistka, narratolożka, adiunkt w Pracowni Poetyki Historycznej IBL PAN. Członkini Clare Hall College (Cambridge, Anglia). Autorka książki "Poetyka i antropologia. Cykl podolski Włodzimierza Odojewskiego" (2004). Staże naukowe odbyła w Durham University oraz Cambridge University. Wielokrotna stypendystka FNP.

Antropologia zmysłów i literatura modernizmu

Publikowała w "Tekstach Drugich", "Pamiętniku Literackim", "Zagadnieniach Rodzajów Literackich" oraz w polskich i zagranicznych książkach zbiorowych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą kognitywistyki, narratologii, antropologii literackiej, antropologii zmysłów i poetyk literatury modernizmu.

[opis ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu]


Posłuchaj
60:29 2023_11_11 22_59_31_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Opowiadanie o swoim życiu - fundament tożsamości człowieka (Rachunek myśli/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik (literaturoznawczyni, kognitywistka, narratolożka, adiunkt w Pracowni Poetyki Historycznej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/pj

Czytaj także

Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być szczęśliwym? Bierz przykład z mieszkańców Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 20:20
- Jesienią i zimą dla Duńczyków i Norwegów ważne jest poczucie komfortu. Czasami jest to książka, czasami cynamonowe bułeczki, Coś, co ociepla zimny, ciemny i nieprzyjemny czas - mówi Kamil Chmielarz z bloga "Wzdłuż Drogi".  
rozwiń zwiń