Po co nam prawda?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 01:00
Czym jest prawda i po co nam ona w dzisiejszym świecie? Nad tym zastanawialiśmy się razem z gościem audycji - dr. Marcinem Bogusławskim, filozofem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Khosro

Posłuchaj
60:09 2021_01_02 22_59_40_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Dr Marcin Bogusławski o tym, czym jest prawda (Rachunek myśli/Dwójka)

Prawda jest czymś innym niż pewność i wiara, choć dobrze jest posiadać prawdziwe przekonania i wierzyć w to, co prawdziwe. Nadzieje, obawy, pragnienia prawdy nie sięgają. Troska o nią oznacza otwartość na to, że można się mylić. Dążenie do niej może rodzić konflikty z naszymi zobowiązaniami. Po co nam więc prawda?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Poszukiwanie sensu życia wg Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 01:43
- W czasie moich studiów prof. Leszek Kołakowski to była najjaśniejsza gwiazda naszego wydziału, ponieważ jego wykłady były bardzo ciekawe i prowadzone specyficznym, nieco archaizującym językiem - mówi prof. Jacek Migasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiara a nauka. Ks. prof. Grygiel: to pozorny konflikt, który raczej wynika z uprzedzeń

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:15
- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
rozwiń zwiń