X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abramow-Newerly i dwa kilo kaszy z Paryża

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 09:00
- Kaszę do Polski wysłał mi Zygmunt Hertz jako złośliwą odpowiedź na mój wcześniejszy prezent - mówił Jarosław Abramow-Newerly, który w Dwójce opowiadał historie opisane przez siebie w książce "W cieniu paryskiej Kultury".
Audio
  • Jarosław Abramow-Newerly o swoim życiu (Rozmowy Jerzego Kisielewskiego/Dwójka)
Jarosław Abramow-Newerly
Jarosław Abramow-NewerlyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pierwszy kontakt z paryską "Kulturą" Jarosław Abramow-Newerly nawiązał w 1957 roku, gdy jako członek Studenckiego Teatru Satyryków wyjechał do Francji na winobranie. - Spędzaliśmy miesiąc w Dijon. Agnieszka Osiecka przewiozła wtedy nielegalnie książkę Marka Hłaski "Cmentarze" i pojechała zawieźć ją do "Kultury" paryskiej, gdzie zrobiła takie wrażenie na mieszkańcach Maisons-Laffitte, że postanowili zaprosić także jej kolegów.

W kolejnych latach Abramow-Newerly nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Kultura", do którego pisał pod pseudonimem Rudolf. W audycji pisarz wspominał swoje kontakty ze środowiskiem paryskiej emigracji m.in. z Zygmuntem Hertzem. - Wysłałem mu kiedyś z Bułgarii do Francji butelkę koniaku Pliska. W rewanżu on mi odesłał dwa kilko kaszy z dopiskiem, że skoro ja mu do ojczyzny koniaku wysyłam Pliskę, to on do ojczyzny kaszy wysyła kaszę.

Pisarz opowiadał też o rozmowie z Hertzem, w której prorokował on, że Czesław Miłosz dostanie Nagrodę Nobla. Jarosław Abramow-Newerly wspomniał też ciekawą anegdotę, jak skrytykował przedstawienie Luchino Viscontiego, w obecności włoskiego reżysera.

***

Tytuł audycji: Rozmowy Jerzego Kisielewskiego

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Jarosław Abramow-Newerly (dziennikarz, pisarz, satyryk)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piątek: Starzyński był pracoholikiem i fanatykiem statystki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 18:30
- Wszystko, co związane jest z rozwojem przedwojennej Warszawy, przykleja się do Starzyńskiego. W tej książce chciałem pooddzielać prawdę od mitu – mówił w Dwójce autor nagradzanej publikacji "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Makowski. Człowiek, który ma dużo książek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 19:07
W "Rozmowach Jerzego Kisielewskiego" spotkaliśmy się z dyrektorem Biblioteki Narodowej, by pomówić o książkach i czytaniu dziś i przed wiekami.
rozwiń zwiń