Abramow-Newerly i dwa kilo kaszy z Paryża

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 09:00
- Kaszę do Polski wysłał mi Zygmunt Hertz jako złośliwą odpowiedź na mój wcześniejszy prezent - mówił Jarosław Abramow-Newerly, który w Dwójce opowiadał historie opisane przez siebie w książce "W cieniu paryskiej Kultury".
Audio
  • Jarosław Abramow-Newerly o swoim życiu (Rozmowy Jerzego Kisielewskiego/Dwójka)
Jarosław Abramow-Newerly
Jarosław Abramow-NewerlyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pierwszy kontakt z paryską "Kulturą" Jarosław Abramow-Newerly nawiązał w 1957 roku, gdy jako członek Studenckiego Teatru Satyryków wyjechał do Francji na winobranie. - Spędzaliśmy miesiąc w Dijon. Agnieszka Osiecka przewiozła wtedy nielegalnie książkę Marka Hłaski "Cmentarze" i pojechała zawieźć ją do "Kultury" paryskiej, gdzie zrobiła takie wrażenie na mieszkańcach Maisons-Laffitte, że postanowili zaprosić także jej kolegów.

W kolejnych latach Abramow-Newerly nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Kultura", do którego pisał pod pseudonimem Rudolf. W audycji pisarz wspominał swoje kontakty ze środowiskiem paryskiej emigracji m.in. z Zygmuntem Hertzem. - Wysłałem mu kiedyś z Bułgarii do Francji butelkę koniaku Pliska. W rewanżu on mi odesłał dwa kilko kaszy z dopiskiem, że skoro ja mu do ojczyzny koniaku wysyłam Pliskę, to on do ojczyzny kaszy wysyła kaszę.

Pisarz opowiadał też o rozmowie z Hertzem, w której prorokował on, że Czesław Miłosz dostanie Nagrodę Nobla. Jarosław Abramow-Newerly wspomniał też ciekawą anegdotę, jak skrytykował przedstawienie Luchino Viscontiego, w obecności włoskiego reżysera.

***

Tytuł audycji: Rozmowy Jerzego Kisielewskiego

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Jarosław Abramow-Newerly (dziennikarz, pisarz, satyryk)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

reklama

Czytaj także

Piątek: Starzyński był pracoholikiem i fanatykiem statystki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 18:30
- Wszystko, co związane jest z rozwojem przedwojennej Warszawy, przykleja się do Starzyńskiego. W tej książce chciałem pooddzielać prawdę od mitu – mówił w Dwójce autor nagradzanej publikacji "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski. Człowiek, który ma dużo książek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 19:07
W "Rozmowach Jerzego Kisielewskiego" spotkaliśmy się z dyrektorem Biblioteki Narodowej, by pomówić o książkach i czytaniu dziś i przed wiekami.
rozwiń zwiń