Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
Audio
  • Wojenne wybory Aleksandra Schiele (Niepatroni/Dwójka)
Muzeum Więzienia Pawiak
Muzeum Więzienia PawiakFoto: Adrian Grycuk; CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

We wczesnej młodości zdobywał Tatry, w czasie studiów w Wiedniu wspinał się po alpejskich  szczytach. Po 1918 został jednym z dyrektorów rodzinnego browaru Schiele i Haberbusch, jednej z najbardziej innowacyjnych w historii dwudziestolecia firm warszawskich.

Aleksander Schiele wraz z bratem Kazimierzem prowadził również fabrykę nart w Zakopanem, w latach 20. i 30. - jako "bracia sznaps" - należeli do zakopiańskiej elity. Aleksander w czasie II wojny światowej współpracował z Polskim Państwem Podziemnym. Nie podpisał Volkslisty, do czego namawiały go niemieckie władze okupacyjne, powołując się na niemieckie pochodzenie rodziny. Pomagał żołnierzom AK, ŻOB, Żydom w getcie, a także dwóm Żydówkom, które znalazły schronienie w willi Schielów w Konstancinie. Jedną z nich była Stefania Liliental.

Więziony wraz z synem na Pawiaku odzyskał wolność dzięki łapówce. Nie zdołał wykupić syna, z czym nie mógł się pogodzić.

O Aleksandrze Schielem opowiadali: Robert Azembski, wnuk, Dorota Liliental, wnuczka Stefanii, oraz Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

***

Tytuł audycji:  "Niepatroni"

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 4.05.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mz


Czytaj także

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwe losy powstańca ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:00
Bohaterem audycji był Jan Faska, który w czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a także był dowódcą w III powstaniu śląskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenna historia nauczyciela z Krzemieńca

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 07:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był Ludwik Gronowski, nauczyciel Liceum Krzemienieckiego, a także utalentowany fotograf, lotnik i narciarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń