REKLAMA

Trio Bastarda zagra koncert promocyjny płyty "Ars moriendi"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:19
Po niespełna dwóch latach od debiutu zespół zrealizował nagranie swojego drugiego albumu, w całości poświęconemu tematowi śmierci oraz ceremonii pogrzebowej. Nowy materiał zostanie zaprezentowany 30 marca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Zespół Bastarda
Zespół BastardaFoto: materiały prom.

Bastarda to zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Artyści podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje utworom głęboki, medytacyjny charakter tworząc zarazem mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji średniowiecznych tematów, pieśni chorałowych, motetów, litanii.

Po niespełna dwóch latach od debiutackiej płyty "Promitat eterno" (Lado ABC 2017) trio zrealizowało nagranie drugiego albumu "Ars moriendi" (Lado ABC 2019) w całości poświęconemu tematowi śmierci oraz ceremonii pogrzebowej. Opieka merytoryczna oraz dobór repertuaru przygotowane zostały przez wybitnego muzykologa Antonio Chemottiego.

"Muzyka w czasie smutku jest jak przypowieść w niestosownej chwili". Tak głosi Pismo Święte (Mądrość Syracha 22:6), sugerując, że w obliczu śmierci pogrążamy się w milczeniu. Pomimo tej biblijnej przestrogi, muzyka towarzyszyła stale odchodzeniu średniowiecznych i wczesno nowożytnych chrześcijan, począwszy od chwili umierania, a skończywszy na ostatnich obrzędach nad grobem. Śpiewy chorałowe, psalmy pokutne, litanie, motety przeplatały się podczas całego rytuału w głęboko symboliczny sposób.

Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński przeistaczają ten dawny muzyczny rytuał: kilkusetletnie śpiewy chorałowe rozbijają się na małe odcinki, stale zmieniający się kontrapunkt wczesnej polifonii imploduje w minimalizm. To, co pozostało, to współczesna medytacja nad śmiercią. Ars moriendi według Bastardy jest podróżą przez paradoksalne emocje istoty ludzkiej, zawieszonej gdzieś między rozpaczą i nadzieją.

Po nabożeństwie, ci którzy pozostali, zadają sobie pytanie: "Któż uczyni oczy nasze fontanną łez?" (Quis dabit oculis nostris fontem lacrimarum), wspominając swoją stratę. Żałoba oznacza koniec, lecz interpretacje Bastardy wskazują również na nowy początek pokoju i ostatecznie, ciszy.

Sobota, 30.03.2019, godz. 19.00

Studio Muzyczne Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej

Wykonawcy:

zespół BASTARDA w składzie:

Paweł Szamburski klarnet

Tomasz Pokrzywiński wiolonczela

Michał Górczyński klarnet kontrabasowy

W programie m.in. utwory z płyty "Ars moriendi"

bilety w cenie 20 zł do kupienia w sklepie Polskiego Radia

***

materiały prom./pg

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:55
- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Herdzin: postanowiłem pomodlić się poprzez muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:23
- Cała ta płyta była dla mnie medytacją, kontemplacją. Zamknąłem się w nocy w radiowym Studiu S-4, zgasiłem światło i zacząłem improwizować. Po roku wróciłem do tego materiału i wybrałem te utwory, które składały się w narrację płytową - mówił w Dwójce o swoim albumie "Look inward" znany pianista.
rozwiń zwiń