Koncert w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:30
W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, radiowa Dwójka wyemitowała na specjalny koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Program wypełniły utwory trzech kompozytorów manifestujących swą postawą i twórczością sprzeciw wobec totalitarnej opresji. 
.
.Foto: pr

- Tym koncertem chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy 39 lat temu walczyli o wyrwanie naszej Ojczyzny z jarzma rządów komunistycznego reżimu - mówi Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Koncert pod jego dyrekcją otworzyło Adagietto z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego – dzieła, którego libretto oparte na wątku z poematu Johna Miltona, poprzez biblijną historię Adama i Ewy dotyka uniwersalnego tematu walki dobra ze złem.

STAN WOJENNY zobacz serwis specjalny >>>>>

- Instrumentalne Adagietto, opracowane w 2007 roku przez kompozytora w wersji na rożek angielski i smyczki, spełni rolę refleksyjnego preludium do Fantazji na wiolonczelę i orkiestrę op. 52 Mieczysława Weinberga – urodzonego w Warszawie 101 lat temu kompozytora, którego bogata twórczość, inspirowana wpływem trzech kultur budujących jego artystyczną tożsamość, jest stopniowo przywracana naszej pamięci. Solistą w tym utworze z 1953 roku nawiązującym do polskiego folkloru będzie Marcin Zdunik – wybitny wiolonczelista młodego pokolenia – zapowiadała Róża Światczyńska z Programu 2 Polskiego Radia.

Koncert zamknęła Symfonia kameralna op. 110a Dymitra Szostakowicza. Dzieło, będące opracowaniem na orkiestrę smyczkową autobiograficznego VIII Kwartetu smyczkowego c-moll, jednego z najbardziej poruszających utworów kompozytora, oficjalnie poświęconego "ofiarom wojny", w rzeczywistości dedykowanego samemu sobie.

W programie:

  • Krzysztof Penderecki - Adagietto z "Raju utraconego"
  • Mieczysław Weinberg - Fantazja na wiolonczelę op.52
  • Dymitr Szostakowicz - Symfonia kameralna op. 110a (orch. R. Barshai)

Wykonawcy:

  • Marcin Zdunik - wiolonczela
  • Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
  • Michał Klauza - dyrygent

Transmisja miała miejsce w niedzielę (13.12) o godz. 15.00 na antenie, na dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Internetowe "OPRowadzanie po muzyce". Nowy cykl edukacyjny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 04:35
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie przygotowała edukacyjny cykl wideo "OPRowadzanie po muzyce". Premierowe filmy emitowane będą od dziś - trzy razy w tygodniu - na Facebooku i kanale YouTube Orkiestry, oraz umieszczane na stronie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Symfoniczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:28
Na antenie programu 2 Polskiego Radia transmitowaliśmy koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie z udziałem znakomitej polskiej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej w partiach solowych. Całość poprowadził Michał Klauza. Zapraszamy od obejrzenia nagrania wideo. 
rozwiń zwiń