Orkiestra Polskiego Radia. Michał Klauza: najbliższe miesiące będą dla nas wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 11:29
- W tym tygodniu rozpoczęliśmy próby, dzięki Bogu wszyscy jesteśmy zdrowi. Bardzo się cieszę, że Polskiemu Radiu udało się doprowadzić do tego, że mamy bardzo bezpieczne warunki pracy - mówił w "Poranku Dwójki" szef artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie przed pierwszym od wybuchu epidemii koronawirusa występem zespołu. Zakończenie sezonu w niedzielę 21 czerwca.
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Michała KlauzyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
12:18 Poranek Dwójki 19.06.2020 klauza.mp3 Michał Klauza przed pierwszym koncertem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie po wybuchu epidemii koronawirusa (Poranek Dwójki)

 

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie_1200.jpg
Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Zakończenie sezonu 2019/2020

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, podobnie jak inne zespoły, w okresie pandemii nie nagrywała i nie koncertowała. W najbliższą niedzielę (21.06) o godz. 18.00 Michał Klauza i kierowani przez niego muzycy spotkają się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, by zakończyć niepełny sezon 2019/2020.

- Nie ukrywam, że najbliższe miesiące będą dla nas pewnym wyzwaniem. Jak będą mieli Państwo okazję zobaczyć w trakcie streamingu naszego koncertu, ze względów bezpieczeństwa orkiestra nie siedzi teraz w sposób typowy, historyczny. Każdy ma swój pulpit, siedzi w odległości dwóch metrów od innych, co stwarza pewne problemy - zwracał uwagę gość Dwójki.

Zaistniałe okoliczności nie są również bez wpływu na program niedzielnego koncertu. - W związku z tymi odległościami nie możemy korzystać z pełnego aparatu orkiestry. Gramy w małych składach, co powoduje, że program jest w pewnym sensie bardziej kameralny - tłumaczył Michał Klauza.

Słuchacze Programu 2 Polskiego Radia i widzowie streamingu wideo na kanale YouTube Polskiego Radiastronie Dwójki i w mediach społecznościowych Polskiego Radia usłyszą: Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego, Symfonię nr 6 F-dur i Symfonię nr 7 D-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur na orkiestrę smyczkową Antona Brucknera (transkrypcja Stanisław Skrowaczewski) oraz Orawa Wojciecha Kilara.

Początek koncertu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie w niedzielę (21.06) o godz. 18.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń