Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:00
- Ten koncert moglibyśmy zatytułować "wieczór z poezją", bo jazz i poezja zawsze miały po drodze, a tym właśnie słowem – "Poetry" – Adam Bałdych zatytułował swój najnowszy album. Słowem równocześnie prostym i wieloznacznym - zapowiadał Piotr Metz koncert koncert znakomitego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, który wraz ze swoim kwintetem wystąpił radiowej Dwójce w cyklu Jazz.PL.

Adam Bałdych uznawany jest za jednego z najwybitniejszych jazzowych skrzypków na świecie. Nazywany cudownym dzieckiem skrzypiec, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim.

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku związany z oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium.

W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji.

W ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpił wspólnie ze swoim kwintetem, prezentując utwory z najnowszego albumu "Poetry".

Wykonawcy:

Adam Baldych Music - skrzypce

Marek Konarski - saksofon

Łukasz Ojdana Music - fortepian

Michal Baranski - kontrabas

Dawid Fortuna - perkusja

Prowadzenie koncertu – Piotr Metz.

***


Adam Bałdych Quintet 1200.JPG
Adam Bałdych Quintet z płyta "Poetry"

Cykl Jazz.PL, organizowany przez radiową Dwójkę, stanowi najbogatszą ofertę koncertową w Polsce skierowaną do miłośników muzyki jazzowej. W piątkowych audycjach można usłyszeć cały przekrój rodzimego środowiska jazzowego. W cyklu występują legendarni artyści, którzy pisali historię tego gatunku muzycznego w Polsce, a także największe gwiazdy współczesnej sceny jazzowej i przedstawiciele młodego pokolenia jazzmanów będących u progu wielkiej kariery.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

[w artykule wykorzystano materiały ze strony www.adambaldych.com]

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (10.12) w godz. 18.00-19.00. Wideo transmitowaliśmy na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

"Szalone skrzypce i muzyka świata". Wspaniały koncert!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:30
To była magiczna podróż do nostalgicznego świata węgierskiej puszty, orientu, muzyki filmowej, otwartej improwizacji oraz tanga. Program 1 Polskiego Radia transmitował koncert noworoczny "Szalone skrzypce i muzyka świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz.PL. Jacek Rodziewicz: nie uczestniczę w żadnym wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 18:35
- Jestem w bardzo komfortowej sytuacji. Muzyka to moja ogromna pasja. Pracuję, gram, ćwiczę, komponuję i tak dalej, ale nie uczestniczę w żadnym wyścigu z nikim. Jestem właściwie kompletnie niezależną osobą, dzięki temu, że skończyłem studia konserwatorskie. I to jest wspaniałe - mówił w Dwójce Jacek Rodziewicz, który wystąpi wraz z zespołem w najbliższym koncercie z cyklu "Jazz.PL" (12.11).
rozwiń zwiń