Walc wiedeński. Z karczmy na dwór cesarski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 16:00
- Walc po 1815 roku stał się powszechnym tańcem dla szybko bogacącego się mieszczaństwa. Jego popularność rosła do tego stopnia, że stał się on elementem miejskiej fonosfery Wiednia. W każdej knajpie walc był elementem zabawy tanecznej – powiedział Szymon Paczkowski z Instytutu Muzykologii UW.
Audio
  • Szymon Paczkowski o tradycji walca wiedeńskiego (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Wilhelm Gause Bal w Hofburgu
Wilhelm Gause "Bal w Hofburgu"Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Na przełomie lat 40. i 50. XIX wieku walc trafił również na dwór cesarski. Stało się tak za sprawą cesarza Franciszka Józefa I, który wprowadził taniec do ceremoniału dworskiego. Walc stał się z czasem symbolem mitu o wspaniałym Wiedniu. Nawet w drugiej połowie XIX wieku, gdy nastąpił radykalny upadek polityczny Cesarstwa Austrii, kultura walca trwała, zaprzeczając poniekąd rzeczywistości - dodał gość Dwójki, który opowiadał o tradycji walca przy okazji odbywającego się 1 stycznia koncertu noworocznego Filharmoników Wiedeńskich pod dyrekcją Gustavo Dudamela.

W nagraniu audycji posłuchamy również o repertuarze koncertów noworocznych, twórczości Johanna Straussa oraz o tym, jak popularność walca wywarła wrażenie na Fryderyku Chopinie.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z Szymonem Paczkowskim

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Szymon Paczkowski (muzykolog)

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 11.50

mz/bch


Czytaj także

Obrzezanie Jezusa, czyli wyprawa do średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:00
– To fascynujący repertuar rozciągający się od XII do XVI wieku – mówił francuski tenor i dyrygent Dominique Vellard o rękopisach z Puy-en-Velay, których fragmenty zabrzmiały na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń