Siedem płyt, które wstrząsnęły jazzem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 12:10
Najstarsza z przygotowanych na dziś płyt miała 59 lat, najnowsza - 25. W Międzynarodowym Dniu Jazzu zaprosiliśmy słuchaczy na specjalny fonograficzny przegląd.
Audio
  • Siedem płyt, które wstrząsnęły jazzem (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Africa Studio /Shutterstock.com

dudus1200.jpg
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz o początkach polskiego jazzu

Miles czy Coltrane? Komeda czy Namysłowski? Brubeck czy Mingus? Stańko czy Miłość? Przyznajmy, łatwiej byłoby przygotować zestawienie 77 ważnych jazzowych albumów...

Z okazji jazzowego święta postanowiliśmy ograniczyć do minimum własne refleksje i wspomnienia. Opowiedzieliśmy siedem historii o siedmiu płytach, które nadal, mimo upływu lat, nadal robią wrażenie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Siedem płyt, które wstrząsnęły jazzem

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 18.05 

jp/mko

Czytaj także

Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:00
W audycji Cecil McBee opowiadał o pracy nad własną muzyką, albumie nagranym ze Zbigniewem Seifertem, aluminiowym kontrabasie i wpływie, jaki legendarna Route 66 wywarła na Tulsę w stanie Oklahoma, rodzinne miasto artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie zbankrutować, wydając jazz

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 11:00
- Ludzie wchodzą do branży wydawniczej z najlepszymi intencjami. Kochają muzykę i czują potrzebę, aby płyty wciąż były wydawane. Tylko że tracą pieniądze garściami i po trzech latach nie są w stanie dłużej tego ciągnąć - opowiadali w Dwójce Seth Rosner i Yulun Wang, szefowie nowojorskiej oficyny Pi Recordings.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Luc Ponty: dla mnie inspiracją były dęciaki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:00
- Gdy zaczynałem, nie istniały żadne wzory wykorzystania skrzypiec w nowoczesnym jazzie. Próbowałem więc grać jak saksofoniści i trębacze - mówił w Dwójce legendarny skrzypek.
rozwiń zwiń