"Płyty z muzyką Boba Marleya są jak msze"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:14
- Jedną z najpiękniejszych rzeczy jest śpiewanie z wiarą w to, co śpiewasz. Płyty Boba są jak nabożeństwo. Kiedy gram jego piosenki, nie muszę pamiętać tekstu. Wystarczy jeden wers, bym poczuł w sercu otuchę - mówił w Dwójce Monty Alexander.
Audio
  • Monty Alexander: od swingu do reggae (i z powrotem)
Monty Alexander
Monty Alexander Foto: PAP/EPA/GEORGIOS KEFALAS

David 1200.jpg
David Virelles. Gwiazda jazzu z Kuby

Bohaterem audycji był znakomity jamajski pianista, który opowiadał o Bobie Marleyu, rastafarianach i nowojorskich klubach. Jako siedemnastolatek wyjechał z Kingston i zamieszkał z matką w Miami Beach. W jednym z tamtejszych klubów usłyszał go sam Frank Sinatra i natychmiast sprowadził do Nowego Jorku. Jaco Pastorius chciał od niego kupić bas, Bob Cranshaw ratował go w tarapatach, a Ray Brown opowiadał mu przez telefon dowcipy. Monty Alexander przyznaje jednak, że czuje się przede wszystkim Jamajczykiem. A Jamajka to reggae.

- O wielkości Boba Marleya zdecydowały dwie rzeczy. Po pierwsze talent, dzięki któremu wszyscy pokochali jego muzykę. Po drugie to, że pragnął, niczym kaznodzieja w kościele, podnosić ludzi na duchu, nieść im pocieszenie i nadzieję. Stał się dla wielu muzyków źródłem inspiracji. Także dla mnie. Myślę o tym wszystkim podczas gry na fortepianie, bo muzyka ma olbrzymie znaczenie duchowe - mówił Monty Alexander.

Który gatunek muzyczny najbardziej mu odpowiada? Jakie znaczenie ma dla niego muzyka Chopina? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane 

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/bch

Czytaj także

Ikue Mori: w improwizacji trzeba być szybkim

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 11:56
- Trzeba reagować. A do tego znajdować brzmienia, jakich się wcześniej nie słyszało. I to jest ważne, nie sama technologia - mówiła w Dwójce artystka uznawana dziś za królową eksperymentalnej muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kris Davis o macierzyństwie w trasie muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
W audycji rozmawialiśmy z kanadyjską pianistką, która mieszka i tworzy w Nowym Jorku i od lat z powodzeniem łączy karierę muzyczną z wychowywaniem syna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benoît Delbecq, czyli jak komponować za pomocą Excela

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:26
W audycji francuski wirtuoz fortepianu preparowanego zabrał nas w podróż w głąb tego instrumentu, opowiadał o komponowaniu za pomocą arkusza Excel oraz o koncepcji rytmów pozornych.
rozwiń zwiń